ДАЛИ СОКОТ БЕЗ ШЕЌЕРИ ЈА НАМАЛУВА АВТОФАГИЈАТА? Нутриционист објасни што се случува кога го пиеме, а одговорот ЗАГРИЖУВА

22 април, 2021
pice

Реномиран нутриционист даде многу јасен одговор на ова прашање!

Ако практикувате автофагија, веројатно барате одговор на прашањето што ја прекинува автофагијата, односно како можете да го измамите гладот ​​без да го прекинете овој деликатен процес.

Еве што велат нутриционистите за газираните пијалоци!

Технички, газиран, сладок сок со нула калории нема да го прекине процесот на автофагија, бидејќи не содржи калории. Но, не се важни само калориите во овој процес, предупредува нутриционистот Осман Бејтс.

„На хартија, вакви пијалоци ќе ве разбудат и ќе ви создадат чувство дека имате повеќе енергија и нема да се мешаат во автофагијата, бидејќи тие не содржат калории. Но, ако вашата цел за автофагија е слабеење, направете си услуга од конзумирање газирани сокови“, рече таа.

„Слаткиот вкус, и покрај тоа што пијалокот не содржи шеќер, ќе ја зголеми желбата за вистински шеќер и ќе го зголеми чувството на глад. Овој вкус исто така може да ја зголеми секрецијата на инсулин, иако нема шеќер. Неколку студии поврзуваат пијалоци со вештачки засладувачи на резистенција на инсулин “, предупреди таа.

Значи, газиран пијалок со вештачки засладувач нема да ја запре вашата автофагија како таква, но може да предизвика лачење на инсулин и да го зголеми чувството на глад и желбата за вистински шеќер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris