Дали сте 100% сигурни дека сте доживеале оргазам? Проверете! Сексологот ги разбива митовите за машката кулминација!

17 јануари, 2021
seks-poze

Дали оргазмите кај мажите се случуваат врз принципот „еднаш и готово“ или може да доживеат повеќе?

Машките и женските оргазми се разликуваат на неколку начини. Прво според локалитетот – кај мажите, мускулите на пенисот, спазам на простатата и аналниот сфинктер, додека припадничките на понежниот пол имаат „ритмички контракции“ на матката, вагината и карличните мускули. Исто така, постои разлика во времетраењето на кулуминацијата.

Кај посилниот пол, тоа трае помеѓу 3 и 10 секунди, а е проследено со „огноотпорен период“ кој може да трае од неколку минути до неколку часа. Жените доживуваат подолги налети на пријатно чувство – околу 20 секунди, а „огноотпорниот период“ не постои, што значи дека можат да постигнат повеќекратни оргазми.

И, дали оргазмите кај мажите се случуваат врз принципот „еднаш и готово“ или јас можам повеќе да ги доживеам, објасни д-р Ева Кадел, сексолог и автор на бројни книги за сексот.

“Мажите можат да доживеат повеќекратни оргазми и тоа не е толку ретко како што може да се помисли. Но, прво, важно е да се знае и да се почувствува разликата помеѓу ејакулацијата и оргазмот”, вели тој. Тој објаснува како оргазмот е дел од сексуално искуство што се случува помеѓу 2-7 секунди пред ејакулацијата.

Комбинира зголемена чувствителност на целото тело, забрзување на дишењето и протокот на крв, како и разни сензации од скротумот до пенисот. Ејакулацијата е последниот чекор на стимулација и вклучува ослободување на сперма, како и невротрансмитери кои ќе го испратат телото во состојба на „одмор и релаксација“. Откако ќе влезе во него, човекот не е заинтересиран за секс – барем за некое време. Мажите кои го одложуваат оргазмот или имаат развиено техники за спречување на ејакулација, можат да доживеат оргазам без ејакулација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber