Денот на вљубените: До 1969 година, овој ден беше на официјалниот календар на Католичката црква

14 февруари, 2021
лове

Многу луѓе го сакаат Денот на вљубените затоа што тоа е можност да ја покажат својата наклонетост кон некоја драга личност за нив.

Оваа можност ја користат не само оние кои се заљубени, туку и оние кои не се заедно. Секоја пригода во која е можна потврда за постоечка љубовна врска е добредојдена. И бидејќи Денот на вљубените стана своевидна институција на современото општество на потрошувачи – затоа што од гледна точка на продавачите е мала реприза на Божиќното брзање до продавниците – можеме да го третираме како социјален ритуал што си го најде своето место во модерното општество токму затоа што исполнува одредени психолошки потреби.

Кога малку ќе погледнете во историјата на овој христијански празник, работите стануваат нејасни. До 1969 година, овој ден беше на официјалниот календар на Католичката црква, но тогаш беше одлучено да се откаже, бидејќи „практично ништо не се знае за Денот на вљубените“. Како светец од времето на раното христијанство и римските императори, прераскажувањето на легендите со текот на времето довело до бришење на разликите помеѓу Свети Валентин од Терни и Свети Валентин од Рим и појавата на митска фигура.

Првата напишана трага во која Денот на вљубените е поврзан со еротска љубов се појавува многу подоцна. Во 14 век, англискиот филозоф Џефри Чосер рече дека Денот на вљубените е денот кога птиците се парат. Значи, токму во периодот кога судот, витешката или трубадурската љубов се слави како нова вредност, овој ден станува ден на еротска привлечност.

Секоја доба го толкуваше тој ден во согласност со неговите вредности, така што денес го слави заљубувањето. Современата популарна култура едноставно избра еден ден во годината да ја слави заљубеноста, а со цел оние што не се католици, како и христијани, како и атеисти, да бидат вклучени во тој ден, се повеќе се зборува не за Валентин Ден, но Денот на вineубените.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris