ДЕТАЛИ ШТО ОДЛУЧУВААТ ЗА ЖИВОТ И СМРТ! Еве зошто СЕКОГАШ треба да ја затворате вратата од спалната соба навечер

20 април, 2021
shutterstock_556928872_1000x0

Луѓето спијат со отворена врата од спалната соба од неколку причини

Институтот за безбедносни истражувања во Америка изјави дека повеќе од 60 проценти од луѓето спијат во просторија со отворена врата. И на прв поглед, не гледаме проблем во тоа, но според истражувањето, оваа многу едноставна и за многумина неважна навика може да ве чини живот.

Луѓето спијат со отворена врата од спалната соба од неколку причини. На тој начин, воздухот тече подобро, поудобно спијат, а оние што имаат деца, подобро ги слушаат.

Сепак, дали вратата од вашата спална соба е отворена или не, може да одлучи за животот и смртта.

Повеќе од половина од луѓето спијат ноќе со отворена врата од спалната соба. Сигурно никогаш не сте размислувале дали е добро или не? Тоа е всушност опасно! И еве зошто.

ФСРИ, Институт за безбедносни истражувања, спроведе голема студија, чиј резултат го покажа следново: повеќето луѓе веруваат дека е побезбедно да се спие со отворена врата. Сепак, точно е спротивното. Имено, кога вратата е затворена, ширењето на пламенот се забавува во случај на пожар, се намалува токсичниот чад, се подобрува нивото на кислород во просторијата и се намалува температурата.

Во Соединетите држави, безбедносните организации, во соработка со пожарникарите, спроведоа голема кампања во која предупредуваат дека затворените врати можат да играат одлучувачка улога во спасувањето човечки животи. Тие исто така советуваат да се затвори вратата во детската соба. Тоа е она што повеќето родители сакаат да го избегнат – тоа е всушност многу важно, нагласува ФСРИ.

„Ако сте родител што живеете со деца и алармот за чад се вклучи во вашата куќа“, објаснуваат истражувачите, „потенцијално не можете да стигнете до детската соба бидејќи чадот ќе ве отсече. А ако веќе сте ја затвориле вратата од собата на детето сте поставиле безбедносна бариера и знаете дека вашето дете може подолго да преживее во таа ситуација“.

Луѓето мислат: „Па, има чад во мојата куќа, ќе го пуштам надвор ако ја отворам вратата“.

Да, испушташ чад, но испушташ воздух и тука настанува проблемот. Со затворени врати и прозорци, огнот нема да согорува кислород и ќе остане таму, давајќи им на другите луѓе во куќата повеќе време да излезат.

Истражувачите откриле дека просториите со затворени врати за време на ширењето на пожарот имале просечна температура во просторијата помала од 100 степени Фаренхајтови во споредба со 1000+ степени во просториите со отворени врати.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris