Девет интересни работи кои не сте ги знаеле за Занзибар!

17 февруари, 2021
1150037896023ea5715a97298699410_690x460

Запознајте го островот на зачини, каде што времето тече поинаку, сите се поздравуваат учтиво, а попладне пијат чај…

Култура и религија

Занзибар е полуавтономен регион и остров во Индискиот океан. Иако официјално и припаѓа на Танзанија, во скоро сите аспекти – политика, религија, култура, па дури и храна – се разликува од таа земја, пишува National Geographic Србија. Луѓето Суахили живеат на источниот брег на Африка и нејзините острови – тие исто така зборуваат истоимен свахили јазик.

Додека христијаните, муслиманите и домородците живеат во копно Танзанија, во Занзибар, со кој управуваше Оман со векови, населението е скоро целосно муслиманско. Денес, во повеќето села и градови каде што е мнозинство Свахили, џамиите се темел на животот и се исповеда исламот. Сепак, некои заедници вклучуваат елементи на традиционални африкански верувања во нивната религија.

Занзибар е база за трговци кои доаѓаат од Африка, Индија и арапските земји, а најмногу се тргува со зачини, а локалното население се занимава и со земјоделство и риболов. Занзибар има свој претседател и законодавен дом, така што населението воопшто не се чувствува како да припаѓа на Танзанија.

Менувањето на времето

Во културата на Свахили, започнува нов ден пред изгрејсонце, не на полноќ, што значи дека е седум часот наутро, кај нив е всушност 1 час, а седум часа навечер е еден час. Со нив, ова мерење работи затоа што изгрејсонцето и зајдисонцето се релативно константни во текот на целата година, бидејќи Зназибар е близу до екваторот.

Поздравувањето им е многу важно

Често е збунувачко за туристите – затоа што тие имаат предрасуди и сметаат дека населението сака да им продаде нешто. Сепак, тоа не е случај. Поздравите се дел од нивната култура. Најчесто користени поздрави се „Мамбос“ и „Јамбос“, додека „Шикаму“ е адресирана на некој што помалку го познаваат.

Камен град

Овој антички град беше прогласен за споменик на културата од УНЕСКО во 2000 година. Овој шармантен град е всушност вистински мал лавиринт, и иако има некои улици кои имаат имиња, никој всушност не ги користи тие имиња.

Бавноста

Во Занзибар животот се одвива бавно. За некој што доаѓа од страна, нивните дневни рутини, како работното време, не секогаш имаат смисла.

Дождливи сезони

Занзибар има две сезони на дождови: долга и кратка. Виножитото трае од март до мај, но веднаш потоа следи долго и топло африканско лето. Сезоната на кратки дождови, односно краткотрајни врнежи се случува во ноември и декември.

Вкусете го светот

Занзибар со векови смени многу владетели, а таквата историја придонесе за создавање на една од најинтересните африкански кујни. Индиската, арапската, португалската и африканската традиција на готвење се мешаат, сè со присуство на многу зачини, според кои Занзибар го доби епитетот „остров на зачини“. Оревче, цимет, црн пипер и каранфилче се домашни видови тука.

Култура за пиење чај

Најчесто се пие кога сонцето заоѓа, а една од најпопуларните е тангавизи – тоа е чај од ѓумбир со ванила.

Без лавови, слонови, жирафи

Танзанија е позната по сафари кои го одземаат здивот, но не и во Занзибар. Во Занзибар, светот на дивиот свет е под вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris