Докторите откриваат: Кои лоши навики доведуваат до рак на дебелото црево, а во кои случаи може да се излекува!

7 октомври, 2021
surgery-1807541_1920_1000x0

Ракот на дебелото црево е на третото место по смртност од малигни заболувања кај двата пола. Ракот на белите дробови и дојките се пред оваа причина за смрт.

Стресот најмногу придонесува за оваа неславна статистика, проследена со генетски фактори, нездрава исхрана и храна полна со канцерогени емулгатори.

Д-р Златко Бокун, доктор по медицина, специјалист по општа хирургија и инструктор по лапароскопска хирургија, вели дека секоја промена во навиката за празнење и појавата на крв во столицата со слабеење, кај пациенти постари од 50 години покренува сомневање за оваа болест.

– Претежно средовечните и постарите луѓе се загрозени, иако во последно време имаме и помлади пациенти од двата пола. Превентивните колоноскопски прегледи кај ризичната популација можат да придонесат за рано откривање на оваа болест и нејзино целосно лекување, а оваа болест, откриена навремено, може успешно да се третира хируршки …

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris