Еден човек сподели рецепт за ”chicken nuggets” од Мекдоналдс – кои лесно можете да ги подготвите дома!

23 јануари, 2021
1428675741536

Љубител на храна од Мекдоналдс и аматерски готвач Нико, на својот канал на Јутјуб сподели рецепт за пилешки медалјони, попознати како nuggets што може да ги уживате за време на викендот. Подготовката е навистина едноставна и брза, само следете ги овие упатства.

Состојки:

236 мл вода

Две јајца

Две лажици сенф

Една лажица лук во прав

Кромид во прав

Бибер и сол

64 гр пченкарно брашно

128 гр бело мазно брашно

Пакетче пилешки гради- без кожа и коски

Подготовка:

Прво земете ги пилешките гради и ставете ги во мешалка со една лажица сол и едно јајце. „Измешајте го пилешкото додека не добиете нешто помеѓу тестенини и мелено месо“, советува Нико. Ставете пченкарно брашно во еден сад и обликувајте медалјони од мелено пилешко – ова најдобро се прави со раце кои претходно биле лесно натопени под вода. Секој медалјон превртете го во пченкарно брашно, истресете го вишокот и ставете го на плех за печење. Сега е време да се направи мешавината.

Во голем сад измешајте обично брашно, јајце, сенф, лук, кромид, бибер и сол и уште малку пченкарно брашно. Измешајте добро додека не добиете мешавина од фина текстура – ниту премногу ретка ниту премногу густа. Секој медалјон превртете го во смесата и ставете ги во замрзнувач еден час. Нико користи масло од канола за пржење, но вели дека можете да користите се што имате дома. “Ставете ги медалјоните во загреано масло и пржете пет минути. Извадете ги, исцедете ги и оставете ги да отстојат неколку минути. Потоа, пржете ги на масло, но овој пат 3-4 минути. Исцедете ги на хартиена крпа и послужете ги со помфрит и омилениот сос. ”

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber