Една нова студија открива: Скоро третина од луѓето со „благ“ Ковид чуствуваат симптоми месеци подоцна

20 февруари, 2021
coronavirus-49576731920-830x0

Колку се чести случаите на долгиот Ковид синдром

Без оглед дали пациентот имал тешка или лесна клиничка слика, сѐ почесто се јавува кај луѓето да пријавуваат „трајни“ симптоми кои не поминуваат со месеци по лекувањето од Ковид.

Тоа е таканаречен синдром на долг Ковид. Никој не е сигурен колкав процент од луѓето кои биле заразени со вирусот имаат долг Ковид, но новото истражувачко писмо објавено во списанието JAMA Network Open открива податоци за тоа.

Истражувачи од Универзитетот во Вашингтон девет месеци следеле 177 пациенти кои биле заразени со коронавирус. Важно е да не се спомене дека имало 150 пациенти во оваа група кои имале лесна клиничка слика.

Откриле дека 30 проценти од испитаниците пријавиле долгорочни симптоми. Најчести беа замор и губење на мирис или вкус. Повеќе од 30 проценти од испитаниците изјавиле дека се чувствуваат полошо отколку пред прележаниот Ковид. И 14 учесници (8 проценти) – вклучително и 9 лица кои не биле хоспитализирани – пријавиле дека имаат проблеми со извршување на барем една заедничка активност, како што се секојдневни работи.

Многу поголема студија, објавена на почетокот на јануари во „ The Lancet “, открива дека од 1.733 пациенти со коронавирус третирани во кинескиот град Вухан, 76 проценти сепак имале барем еден симптом шест месеци по почетокот на симптомите. Но, оваа група се состоеше целосно од хоспитализирани пациенти.

Лекувањето е долг и ветровит пат

Центарот за нега пост-ковид во Маунт Сини во Њу Јорк беше отворен во мај. Досега, над 1.600 лица биле лекувани во центарот.

– Многу е тешко да се предвиди кој ќе ги добие овие симптоми – рече др. Зиџијан Чен, медицински директор на центарот и додаде:

– Пациентите што ги гледаме во центарот се од различна возраст и здравствени услови – пренесува CNN.

Тој истакна дека дури и луѓето кои имаат лесна клиничка слика не се заштитени.

Симптоми и третман

Д-р Кристија Сандрок, професор на Медицинскиот факултет UC Davis во Сакраменто, Калифорнија, ги дели симптомите во неколку категории.

Проблеми како што се болка во градите, отежнато дишење и воспаление на срцето спаѓаат во категоријата кардиоваскуларни.

Болка во градите и отежнато дишење може, во зависност од основната причина, да спаѓаат во респираторната категорија, како и намалена толеранција за вежбање и абнормалности на функцијата на белите дробови.

Осип, опаѓање на косата, па дури и опаѓање на забите спаѓаат во дерматолошката категорија.

Заморот, „маглата“ во главата и конфузијата спаѓаат во когнитивната категорија.

Невролошката категорија вклучува губење на мирис и вкус, нарушување на регулацијата на спиењето, изменето познавање и оштетување на меморијата. Депресијата, вознемиреноста и промената на расположението, објасни тој, спаѓаат во категоријата психијатри.

А бидејќи симптомите се доста различни, процесот на лекување не е секогаш ист.

– Третманот треба да биде прилагоден на пациентот. Ни треба време да процениме што им е потребно на нашите пациенти. Некои од нив имаат само болки во градите, отежнато дишење и ниско ниво на кислород, и во тој случај можеме да го решиме тоа. Ако некое лице се чувствува збунето, вртоглавица, тешкотии во концентрацијата и нарушувања на спиењето, мора да најдеме друга терапија – објасни тој.

Потребно е дополнително истражување

Експертите се согласуваат дека се потребни многу повеќе истражувања за подобро разбирање на долгиот синдром на Ковид. Потребни се дополнителни информации за ризичните групи и ефективните третмани.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris