НЕ СЕКОЈ МОЖЕ ДА ЈА РЕШИ ОВАА МАТЕМАТИЧКА ЗАДАЧА! Можете ли Вие?!

19 септември, 2021
375651_x1_f

Оваа едноставна математичка задача ја заинтригира скоро секоја личност на социјалните мрежи, натера многу луѓе да размислат, да навлезат во решавање на истата, а некои дури и посегнаа по калкулатори.

Иако повеќето луѓе беа водени од математичко правило, најчести понудените решенија се 1 и 16 и ќе се согласите дека ова се многу различни броеви.

„Ги сметам заградите, множење, па делење, па верувам дека решението е 1“, напиша авторката на оригиналниот пост, а многу други се согласија со тоа.

Сепак, имаше и такви кои тврдеа дека одговорот е 16. Работите станаа толку комплицирани што Њујорк Тајмс побара од математичарот и професор Корнел Стивен Строгатз да ја реши оваа задача.

“Прво справете се со заградите. Се разбира, 2 + 2 = 4. Значи, прашањето се сведува на 8 ÷ 2 × 4”, напиша Строгатз, додавајќи дека токму таму е проблемот.

„Сега кога сме соочени со делење и множење, кое од овие дејства има приоритет? Ако прво поделиме, добиваме 4 × 4 = 16; ако прво се помножиме, добиваме 8 ÷ 8 = 1“, истакна Строгатз.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris