Едноставни начини кои ќе ви помогнат да го регулирате високиот крвен притисок: Корисно е секогаш да го носите ОВА со себе!

17 септември, 2021
Screenshot_1

Ако вашиот крвен притисок се искачи на 140-160 од 90-100 и погоре, треба да преземете мерки за да го намалите. Ако сте биле дијагностицирани со хипертензија или сте во ризична група за кардиоваскуларни заболувања, може да биде неопходна терапија со лекови. Во други ситуации, притисокот може да се нормализира со почитување на едноставни правила.

Како што советува шведскиот лекар Матс Халдин, намалувањето на притисокот ќе биде позитивно под влијание на умерената физичка активност или барем една (или неколку кратки) дневни прошетки. Исто така, корисно е да носите нешто со себе за да го измерите бројот на направени чекори, бидејќи е пожелно да пешачите околу 10.000 чекори дневно.

Покрај тоа, повремено треба да направите пауза од телевизорот, компјутерот, телефонот за да избегнете непотребни грижи и стрес. Стресот има лош ефект врз крвниот притисок, па затоа е важно да научите да се ослободите од таа штетна состојба. Како што советува докторот, седум часа сон исто така помага да се стабилизира ситуацијата на висок притисок.

Редовната, умерена исхрана, исто така, има позитивен ефект. Би било пожелно да се следи медитеранска исхрана, без голема количина маснотии и сол.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris