Еве како да го ПРОДОЛЖИТЕ СЕКСУАЛНИОТ ОДНОС и да спречите предвремена ејакулација, постои техника, а овој ФАКТОР прави ПРОБЛЕМ!

22 јануари, 2021
profimedia-0035598574

Еден маж мора да го избегне ова пред акцијата!

Многу жени веруваат дека мажите се секогаш расположени за секс, дека на овој начин се решаваат сите недоразбирања и несогласувања со нив, како и дека мажот секогаш мора да биде иницијатор и оној што ја води оваа игра.

Сепак, вистината е нешто поразлична и добро е да се знае тоа бидејќи во спротивно може да се разочарате или да верувате дека сте во врска со погрешна личност, а всушност мажите не се секогаш подготвени за ова.

Повеќе години, подолга предигра

Како што стареат, на мажите им треба се повеќе и повеќе стимулација за да доживеат сексуална кулминација. Причината за тоа е помала количина на тестостерон, здравствена состојба, земање лекови итн.

Колку е тоа во сантиметри?

Вистината за должината на пенисот не е особено долга: просечната должина на машкиот полов орган во ерекција е помеѓу 12,7 и 15,2 сантиметри. Во опуштена состојба, пенисот на возрасен маж во просек е долг околу 8 сантиметри.

Меки гради се пожелни!

Во последниве години, медиумите нѐ бомбардираат со голи, добро изградени машки гради без ниту едно влакно. Не е ни чудо што многу мажи сметаа дека „љубовните килими“ жените повеќе не ги сакаат и се држат до бричењето на трупот. Но, според студијата објавена во публикацијата „Archives of Sexual Behavior“, и покрај „теророт“ на мажите со мазна кожа, старомодните влакнести машки гради сè уште се на врвот на женските топ листи за машка привлечност

Оргазмот не е секогаш најважен

Иако оргазмот се сфаќа како она што се бара во сексот, истражувањето за сексуално задоволство кај жените покажува дека многу жени воопшто не споменуваат оргазми кога зборуваат за сексуалните искуства што им причинуваат најголемо задоволство. Наместо тоа, тие го наведуваат чувството да бидат сакани, страста, чувството на среќа, возбуда, еротика како највозбудливи фактори, со вообичаен акцент на чувството за поврзаност со саканата личност.

Помалку од две минути е сепак премалку

Како што и самите признаваат, најчеста машка сексуална дисфункција е предвремена ејакулација, која се јавува кај 20-30 проценти од мажите од сите возрасти. „Предвремена“ е, се разбира, субјективна проценка, но експертите сметаат дека предвремената ејакулација е навистина онаа што се јавува во рок од две минути по вагинална пенетрација.

Пет минути се доволни

Студијата, во која биле вклучени 500 хетеросексуални парови од пет различни земји, вклучувајќи ги и САД, покажа дека во просек, на мажот му требаат нешто повеќе од пет минути за да достигне кулминација за време на сексуалниот однос. Малку? Многу? Вкусовите се различни …

Како забави

Постои помош при предвремена ејакулација. Тоа се лекови, специјални техники и – почест секс. Лекарите понекогаш препишуваат лекови, а понекогаш препорачуваат техника на „стискање и олабавување“ што може да им помогне на мажите да ја одложат ејакулацијата. Според оваа техника, мажот престанува да го стимулира пенисот кога ќе почувствува дека се приближува ејакулацијата. Некои терапевти препорачуваат почести сексуални односи со цел целото тело да се „навикне“ на сексуално возбудување и задоволство, што треба да помогне во одложувањето на оргазмот.

Еве што ѝ смета на ерекцијата?

Неможноста да се постигне или одржи ерекција треба да се третира кога тоа се случува во повеќе од 50 проценти од обидите за водење љубов. Повремени неуспеси, помалку од 20 проценти од обидите, не се невообичаени и можат да се појават од различни причини, поради замор, алкохол, лошо расположение итн. Сепак, истражувањето не најде никаква врска помеѓу умерено консумирање алкохол и еректилна дисфункција. Понекогаш алкохолот може да ја намали вознемиреноста, па дури и да помогне при ерекција. Сепак, кај постарите лица, дури и мали количини на алкохол може да пречат на ерекцијата.

Вечното прашање „должината“

Мажите се оптоварени со должината на пенисот и се убедени дека тоа е клучно за жените. Но – не е. Холандска студија открива дека само за 1% од жените должината на пенисот е „многу важна“, за 20% е „важна“, за 22% „целосно неважна“.

Кондом и задоволство

Мажите понекогаш сакаат да избегнат употреба на кондом, тврдејќи дека чувството на задоволство од него е помалку и за нив и за нивните партнерки. Но, тоа не е точно. Големо американско истражување покажа дека кондомот нема никакво влијание врз искуството на сексуален однос како позитивно искуство.

Сѐ поретко и поретко

Иако често се тврди дека мажите не ја губат својата привлечност со возраста, податоците за зачестеноста на сексуалниот однос покажуваат дека не е тешко да се одолее на оваа привлечност. Барем кај оженети мажи. Според едно американско истражување, девет проценти од оженетите мажи на возраст од 40 до 49 години немале сексуални односи во текот на 2019 година, на возраст од 50 до 59 години, 21 процент не воделе љубов, меѓу десетте постари мажи, 34 проценти не „засладувале“ во тој период. кога станува збор за луѓе постари од 70 години, 54 проценти биле без секс.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

Eskişehir Odunpazarı Escort Işıltı