Еве како да спречите мамурлак пред, за време и после пиење

18 април, 2021
dreamstime-xxl-92187094

Дури и ако сте многу умерени во пиење алкохол, веројатно не сте поштедени од мамурлак, па затоа е добро да знаете дека постојат трикови што можете да ги користите за да го спречите, а сепак да се напиете

Како да спречите мамурлак пред да започнете да пиете

1. Јадете мрсна храна.

Храната воопшто и особено масната храна ја одложува апсорпцијата на алкохол во организмот, велат лекарите. И одложувањето на апсорпцијата на алкохол е добар чекор кон избегнување на мамурлак. Затоа, на пример, добро е да се јаде парче авокадо, кое е богато со здрави масти, пред да излезете надвор. На тој начин нема да посегнете по гуакамолата на масата.

2. Јадете храна богата со растителни влакна.

Крис Мелетис, од Националниот колеџ за натуропатска медицина, објаснува дека храната богата со растителни влакна, како што се зелјето, леќата и пуканките, го разложува алкохолот и го апсорбира, спречувајќи го тоа брзо да влезе во крвотокот.

3. Зголемете ја дозата на витамин Ц.

Витаминот Ц штити од настинка, но и од симптоми на мамурлак, па затоа е добро да пиете лимонада, на пример, пред излегување.

Како да спречите мамурлак додека пиете

1. Избегнувајте конгенератори

Никогаш не сте чуле за тоа, нели? Конгенерите се соединенија кои на алкохолните пијалоци им даваат вкус и боја. Секој вид алкохол ги содржи и овие состојки, но темните алкохоли, вклучувајќи црвено вино и виски, генерално имаат повеќе од оние полесните. Овие токсични хемикалии можат да предизвикаат инфламаторен одговор кој помага да се предизвикаат симптоми на мамурлак, и многумина се претвораат во токсични алдехиди додека ги варите следниот ден.

„Одлучете се за посветла боја на алкохол, кој е многу филтриран“, вели Џефри Визе, професор по медицина на Универзитетот во Тулане. Исто така, имајте на ум дека колку подобро се филтрира и колку помалку конгенерии содржи, толку поскап е алкохолот, па толку е помал ризикот од мамурлак.

2. Држете се до еден вид пијалок

На овој начин можете подобро да водите сметка за тоа колку пиете и помалку веројатно ќе го вознемири вашиот стомак.

3. Избегнувајте карбонизација

Истражувањата покажаа дека присуството на меурчиња – или во газиран пијалок како што е шампањ или во алкохолен пијалок помешан со тоник – може да ја забрза апсорпцијата на алкохол. Карбонирањето може да предизвика проширување на површината на желудникот, што доведува до зголемена апсорпција на алкохол (и е поверојатно од непријатна главоболка следното утро).

4. Пијте алкохол наизменично со вода.

Пиењето вода за време на вечерата е добар начин да се спречи мамурлак. Прво, го одржува нивото на хидратација, што е клучно за спречување на мамурлак, бидејќи алкохолот го дехидрира организмот. И второ, тоа ќе ги разреди ефектите на алкохолот.

Како да спречите мамурлак после пиење

1. Пијте многу вода.

Помислете на тоа како циклус на плакнење. Алкохолот е диуретик, што значи дека предизвикува вашето тело да исплакне течност побрзо од другите пијалоци и доведува до сериозна дехидрација. Затоа по забавата треба да пиете повеќе вода отколку што имате вообичаено. .

2. Пијте овошни сокови.

Постојат докази дека фруктозата – шеќерот во овошјето – гори алкохолот. Фруктозата го зголемува нивото на шеќер во крвта, што го намалува алкохолот. Но, внимавајте да не предизвикате ненадејни промени во шеќерот во крвта.

3. Пијте малку раствор за рехидратација

Хидратантната формула, која можете да ја купите во неколку различни вкусови и форми (мешавина од прав, спортски пијалок), ги надополнува шеќерите и електролитите што ја балансираат течноста – неопходна за време на мамурлак.

4. Јадете јаглехидрати

Сув тврд тост или крекери што ги мелете со забите како камен помагаат при мамурлак. Имено, обичните јаглехидрати помагаат во апсорбирање на алкохолот што останува во стомакот, обезбедуваат шеќер и се борат со гадење.

5. Јадете лажица мед

Добар начин за борба против гликозата предизвикана од низок алкохол е појадок кој се состои од парче тост и лажица мед.

6. Јадете јајца.

Јајцата се богати со хранливи материи и содржат хемикалија Н-ацетил-цистеин, што може да помогне во чистење на црниот дроб од штетните слободни радикали.

7. Земете лек за главоболка

Нестероиден антиинфламаторен лек, како што е ибупрофен, ќе ја ублажи главоболката и нема да го вознемири стомакот. Но, не претерувајте со лекови бидејќи во комбинација со алкохол може да имаат штетно влијание врз црниот дроб.

8. Вежбајте (ако можете).

Слушајте го вашето тело: Ако мамурлак ве уништи, сигурно не е време за вежбање, но ако можете, имајте на ум дека доброто потење помага да се ослободите од мамурлакот. Умереното вежбање ја зголемува циркулацијата и го стимулира метаболизмот и може да помогне во ослободувањето на организмот од токсини, пишува порталот Real Simple.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris