Еве колку треба да пешачите дневно за да ги намалите килограмите: 7 закони за слабеење со пешачење!

11 јануари, 2021
239091_shutterstock-123166432_ls

Најдобра и најлесна форма на рекреација

Зад нас се деновите кога уживавме во празничната трпеза. Се должи на фактот дека се движевме многу слабо и јадевме исклучително калорична храна, дојде до зголемување на телесната тежина.

Сега е вистинското време да се позанимавате со вашето тело, а најдобриот начин да го направите тоа е физичката активност. Најдобра и најдостапна физичка активност е пешачење, т.е. прошетка или едноставно одење.

Ако сакате да изгубите тежина со пешачење, мора да ги следите овие 7 закони:

1. Пешачете по 15.000 чекори на ден

Личниот тренер Хана Дејвис препорачува да имате за цел 15.000 чекори на ден и да правите толку многу чекори секој ден. Можеби тој број изгледа премногу голем, но тој број го вклучува секој чекор што го правите од моментот кога ќе станете од кревет.

Не грижете се за тоа ако само полека го зголемувате бројот на чекори. Само пешачете, советува Дејвис. За разлика од зголемувањето на интензитетот на вежбање преку ноќ, удвојувањето на бројот на чекори преку ноќ нема да го оптерети телото или да ја зголеми можноста за повреди.

2. Пешачете три пати на ден 20 минути

Ако пешачите 20 минути три пати на ден, тоа ќе ви помогне да го достигнете посакуваниот број чекори и да изгубите тежина. Студија на Универзитетот во Вашингтон откри дека луѓето кои оделе 15 минути по секој оброк имале подобар биланс на шеќер во крвта (што може да ја намали желбата за повеќе храна откако само што сте јаделе) отколку оние кои пешачеле 45 минути во кое било време од денот.

Ова значи дека пешачењето по ручекот може да ве спаси од вообичаената попладневна летаргија после јадење и желбата за слатки. Пробајте и трик со кој ќе стопите 20 проценти повеќе калории додека одите.

3. Пешачете по угорница три пати неделно

Пешачењето по угорница, што вклучува качување по скали, помага да се изградат мускули, што пак го забрзува метаболизмот. На тој начин, ќе потрошите повеќе калории дури и кога седите на работната маса.

Започнете со додавање на интервали во качување по угорнини во вашата рутина за пешачење во три недели и постепено зголемувајте.

4. Правете интервали за брзо одење

Одете правејќи едноминутни интервали во кои ќе го забрзате ритамот на одење и со тоа ќе го зголемите срцевиот ритам и ќе потрошите повеќе калории. Откако ќе вметнете едноминутни интервали во вашата рутина за пешачење, постепено започнете да го зголемувате ритамот и времетраењето на интервалот.

Додека одите побрзо, мавтајте со рацете. Движењето на рацете ќе ви помогне да согорите повеќе калории и да ги зајакнете рамената и стомакот.

5. Додадете вежби на секоја прошетка

Слабеењето со пешачење не значи само пешачење. Паузи во кои ќе правите 15 до 20 сквотови, склекови потпрени на клупа или направете длабоки празнини.

Сите овие вежби го забрзуваат чукањето на срцето, помагаат во градењето мускули и ве спречуваат да ви здосади, истакнува Дејвис.

6. Ограничете го дневниот внес на калории на 1600

Колку хранливи материи треба да јадете во текот на денот зависи од многу фактори, но повеќето жени кои слабеат со одење се држат до исхрана од 1200 до 1600 калории на ден богата со протеини.

Ако сакате да изгубите тежина со одење со низок интензитет, ќе мора да обрнете големо внимание на вашата исхрана за да изгубите тежина. Иако ја зголемувате физичката активност, ќе мора да го намалите внесот на калории, забележува Дејвис.

7. Одете по долг пат

Воведувајќи повеќе чекори во вашите секојдневни активности (паркирање надвор од работа или дома, користење скали наместо лифтови и сл.) Ќе си олесните сами да достигнете бројка од 15 000 чекори на ден и да изгубите тежина.

Со текот на времето, малите „испакнатини“ на движење тука и таму навистина прават разлика, заклучува личниот тренер Хана Дејвис.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber