Фотографија на дедовците на Дуа Липа и Рита Ора во Косово, 1960-тите привлече огромно внимание од фановите

11 мај, 2021
kosovarke-660x450

Познатите косоварки Дуа Липа и Рита Ора не ја кријат меѓусебната нетрпеливост која трае со години, но помалку е познато дека нивните семејства се пријатели со децении. Двете се родени на Косово, оделе во исто училиште и поради семејното пријателство, сè укажуваше на тоа дека заедно ќе се издигнуваат во ѕвездите.

Но, наместо да се продолжи пријателството, меѓу пејачите постоеше столб на љубомора. Наводно, и двете пејачки веќе подолго време се борат да украдат сè едни од други, а еден таков пресврт се случил кога Адидас, по ангажманот на Рита Оре, решиле да ја земат нејзината противничка Дуа Липа за заштитно лице.

Измамени од сестрата на Рита

Според приказната за инсајдерите, сè заглавило кога Дуа Липа се обиде да влезе во шоубиз светот, а на сестрата на Рита, Елена, и требала нејзина помош. Но, наводно, таа се плашела дека Дуа Липа може да го преземе „престолот“ од нејзината сестра, па затоа, наводно, сторила се што може за да ја спречи во тоа.

Бившиот го сними хитот ‘One Kiss’ со Дуа

Фактот дека поранешното момче на Рита, диџејот Калвин Харис, по нивното бурно раскинување, забрани да се изведуваат песните што ги напишаа заедно, а потоа имаше одлична соработка со Дуа Липа, многумина веруваат дека тој сакал да ја повреди својата поранешна девојка, а тоа секако не помага на нивната веќе лоша врска. Патем, синглот што Дуа и тој го направија, стана огромен хит.

Познати семејства на косовската естрада

Дуа Липа еднаш ја коментираше нејзината врска со Рита, изјавувајќи дека нивните родители се познаваат и дека таа ја познава нејзината сестра на некој начин.

Членовите на нивните семејства, пак, биле дел од косовскиот шоубиз. Дедото на Рита Оре, Бесим Сахатчиу, беше филмски и театарски режисер во поранешна Југославија, додека таткото на Дуа Липа, Дукаѓин Липа, беше голема рок sвезда во својата татковина, а дедото Сеит Липа бил познат историчар.

Јавноста беше заинтригирана од нивната врска по фотографијата објавена на Инстаграм, на која се гледа како нивните дедовци уживаат во пријателски разговор и пијат во Косово во 60-тите години на минатиот век, пренесува Дејли Меил.

Бесим, кој почина во 2005 година, беше почитуван во својата област, а во 2018 година, косовското Министерство за култура постхумно го почести со наградата за животно дело за кинематографија. Таа година, по него беше именувана улица во градот Приштина. Сеит почина во 1999 година и беше познат во својата област, дејствуваше како шеф на Институтот за историја на Косово од 1990 до 1995 година, а објавувањето на заедничка фотографија меѓу фановите предизвика сомневања дека непријателските односи на Рита и Дуа биле повеќе од борба за „Косовска кралица на попот“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris