Грејпфрут: Волшебник кој ги топи килограмите

25 април, 2021
2214a13f181f515aaf82731966e1c2f131140b21

Диетата со грејпфрут обично трае 12 дена, а дневно се внесуваат само 800 калории. Ако сакате да ја повторите, треба да паузирате најмалку два дена пред да започнете нов циклус.

Грејпфрутот се покажа како исклучително овошје за слабеење: истражувањето на јапонските нутриционисти за влијанието на грејпфрутот врз диетата покажа дека дури и оние кои не се на диета и го вклучуваат ова овошје во нивното дневно мени, несомнено губат вишок килограми. Во просек, оние кои јаделе половина грејпфрут со секој оброк изгубиле 1,65 кг месечно, додека оние кои пиеле чаша сок од грејпфрут три пати на ден изгубиле 1,5 кг. Истражувањата исто така покажаа дека постои физиолошка врска помеѓу грејпфрут и инсулин, бидејќи хемиските својства на овој цитрус го намалуваат нивото на инсулин во крвта и го поттикнуваат слабеењето.

Со секој оброк, за време на оваа диета, изедете половина грејпфрут или испијте 250 мл сок, но заборавете на храна богата со сложени јаглехидрати (компири, целер, грашок, пченка, зеленчук со скроб, тестенини) и вклучете во менито колку зеленчук што е можно повеќе и кој може да го подготвите на путер (домати, пиперки, краставици, моркови, црвен кромид, ротквица, брокула, праз, спанаќ, зелена, грав. Пиење кафе или чај е исто така дозволено.

ПОВЕЌЕ ВОДА И БЕЗ ВЕЖБАЊЕ

  • Пијте многу течности. Најдобро е да пиете најмалку осум чаши вода на ден бидејќи водата е важна за сите телесни функции, а нема калории.
  • Строго придржувајте се до наведените количини грејпфрут или сок од грејпфрут. Дејствува како катализатор кој го започнува „магичниот“ процес на согорување на маснотиите. Ако земате некои лекови, задолжително консултирајте се со лекар пред да направите диета, бидејќи е утврдено дека грејпфрутот има негативен ефект во комбинација со дури 24 различни лекови.
  • Иако е дозволено кафе, не пијте повеќе од шолја дневно, бидејќи тоа влијае на нивото на инсулин.
  • Не јадете помеѓу оброците и држете се до планираните.
  • Може да удвоите порции месо, салати или зеленчук.
  • Вежбањето за време на оваа диета не се препорачува поради многу ограничен внес на калории.

МЕНИ ЗА СЕДУМ ДЕНА

Појадокот е ист секој ден: грејпфрут или 250 мл исцеден сок од грејпфрут, кафе или чај, 2 јајца подготвени на кој било начин или 2 парчиња сланина.

Пред спиење, пијте 250 ml сок од домати или 250 ml обезмастено млеко секој ден.

ПРВ ДЕН

Ручек: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, варено говедско месо, пилешко или риба, салата од домати

Вечера: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, пржена риба, мешана доматна салата и зелена салата

ВТОР ДЕН

Ручек: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, овошна салата

Вечера: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, плескавици, варен зеленчук

ТРЕТ ДЕН

Ручек: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, салата од туна

Вечера: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, 2 посен свински стек, зелена салата

ЧЕТВРТИ ДЕН

Ручек: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, 2 јајца, младо сирење, пржени тиквички, парче тост од интегрално брашно

Вечера: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, пржено пилешко, динстан спанаќ

ПЕТТИ ДЕН

Ручек: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, бело тврдо сирење, спанаќ, парче тост од интегрално брашно

Вечера: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, пржена риба, зеленчук пржен во путер или зелена салата, парче тост од интегрално брашно

ШЕСТИ ДЕН

Ручек: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, овошна салата

Вечера: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, пржено пилешко, салата од домати и зелена салата

СЕДМИ ДЕН

Ручек: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, месо по ваш избор подготвено на кој било начин, мешана салата или зеленчук подготвен во путер

Вечера: грејпфрут или 250 мл исцеден сок, месо или риба подготвени на кој било начин, зелена салата, чаша чај или кафе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris