Игра на тронови во Велика Британија: Од Чарлс до Јуџини, кој сѐ е на ред за превземање на круната?

18 април, 2021
666508844

Од памтивек, британското кралско семејство било предмет на разни приказни, гласини, а последните години чест гостин на таблоидите ширум светот. Сите погледи секогаш биле свртени кон нив, сето тоа се должи на фактот дека тие се исклучително важни во историјата, но и во актуелните политички односи во Велика Британија и низ целиот свет. Кралицата Елизабета е на тронот последните скоро седум децении и собори неколку рекорди поради нејзината старост, а многу години се шпекулираше кој ќе ја наследи.

Иако наследникот на круната не е тајна, ние го донесуваме точниот редослед на наследување на британската круна.

Принцот Чарлс, најстариот син на кралицата Елизабета и принцот Филип, е прв во редот за британскиот трон. Иако претходно беше кажано дека тој веднаш ќе му ја предаде круната на неговиот син Вилијам, Чарлс јасно го негираше тоа. Тој се подготвувал за круната цел живот и тој е најдолгоочекуваниот принц во британската историја. Веднаш по него е принцот Вилијам. Од војната на британските медиуми војводата од Кембриџ се однесуваше како вистинска sвезда, а на многу жени им ги скрши срцата кога објави дека оди до олтарот со Кејт Мидлтон.

Токму Кејт го роди третиот по ред за британската круна, принцот Џорџ. Најстарото дете на војводата и војвотката од Кембриџ го избрка од круната кругот неговиот чичко, принцот Хари, кој сега е далеку од тронот поради децата на неговиот брат.

Поради промена на законот во британскиот парламент во 2013 година, принцезата Шарлот е четврта по ред за круната. Законот се смени токму во времето кога Кејт Мидлтон беше бремена, а станува збор за промена на наследникот на круната, според кој сега редоследот оди според годината на раѓање, а не според полот. По неа е помладиот брат, принцот Луис.

Принцот Хари, кој му зададе бројни главоболки на своето семејство во текот на изминатата година заради потезите што ги имаше со Меган Маркл, е само шести во редот за круната. Иако по интервјуто што Хари и Меган го имаа со водителката Опра Винфри, се појави значителна бура во светот околу титулата на принц Арчи, малиот е седми по ред за британскиот трон. Титулата ќе ја добие дури откако на престолот ќе се искачи неговиот дедо, принцот Чарлс.

Иако 60 години постар од него, принцот Ендру би бил осми во редот за круната според правилата на наследство. По него следи неговата најстара ќерка Беатрис, а десетта по ред за круната е принцезата Јуџини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris