Иконата на немиот филм, Чарли Чаплин, го потресе Светот со својата потресна животна приказна!

19 февруари, 2021
2_1000x0

Чарлс Спенсер Чаплин, попознат како Чарли Чаплин, е роден во Лондон на 16 април 1889 година. Растејќи во голема сиромаштија, тој за кратко време стана ѕвезда и беше признат ширум Светот како најголем комичар во своето време.

Прва изведба

Двајцата родители на Чарли Чаплин беа музички изведувачи во Лондон. Тој во својата биографија опишал како на 5-годишна возраст бил испратен на сцената како замена откако гласот на неговата мајка пукна пред публиката. Потоа ја отпеа популарната песна Џек Џонс, а публиката го „бомбардирала“ со монети. Тој предизвикал лавина од смеа кога најавил дека прво ќе ги земе монетите, а потоа ќе продолжи со настапот, а потоа се сретнал со ентузијазмот на публиката кога со неговиот глас започнал да ја имитира својата мајка и нејзината незгода со гласот. Неколку години подоцна, тој го имал својот прв професионален настап како член на танцова група за млади, а потоа му биле доверени неколку театарски улоги. Една вечер тој исто така настапил како стенд-ап комичар, но тоа завршило катастрофално и Чарли бил исвиркан.

Растење во сиропиталиште

Како што се влошувала здравјето на мајката на Чарли, така се влошувала и финансиската состојба на семејството. Во 1896 година, Чарли Чаплин и неговиот постар полубрат биле испратени во интернат за деца без родители и сиромашни деца, а комичарот останал таму 18 месеци, што е најдолг период на континуирано образование што го имал во неговиот живот. Неговата мајка наскоро отишла во душевна болница, додека неговиот татко, кој играл мала улога во неговото воспитување, во меѓувреме починал од алкохолизам на 37-годишна возраст.

Прво појавување на големото платно

За време на втората турнеја на Чарли во САД во 1913 година, студиото Кистон го изнајмило за 150 долари неделно. Тој го имал своето прво филмско појавување на почетокот на следната година, играјќи измама во филмот „ Making a Living “. Иако имал неколку добри свирки во оваа реализација, Чарли подоцна признал дека е згрозен од неговиот настап и дека е премногу крут. Тој исто така го обвинил режисерот дека ги скратил најдобрите сцени од љубомора. Истата година тој потпишал договор со друго студио кое му понудило повеќе пари, а после тоа ветил дека ќе сними осум комедии за First National за дури милион долари. Конечно, во 1919 година, тој основа свое студио заедно со неколку други холивудски икони од тоа време.

Бракови

Во 1918 година, комичарот се оженил со седумнаесетгодишната актерка Милдред Харис и наскоро се покајал за таа одлука, велејќи дека тие се непомирливо различни. По разводот, тој се ожени со шеснаесетгодишната актерка Лита Греј, со која имаше горчлив раскин. Конечно, во 1943 година, на 54-годишна возраст, тој се ожени со тогаш осумнаесетгодишната актерка Уна О’Нил, со која остана до неговата смрт, а парот имаше осум деца.

Депортација

И покрај фактот дека живеел во САД скоро 40 години, Чарли Чаплин никогаш не добил американско државјанство. Во меѓувреме, делумно поради неговиот сатиричен филм „ Modern Times “, Чаплин се здоби со репутација на комунистички симпатизер и беше ставен под надзор на FBIза време на Мекарти. Наскоро, сенаторот од Мисисипи повика на негова депортација, а во 1952 година, американската влада му ја одзеде дозволата за влез во земјата, додека тој беше на одмор во Англија. Наместо да се врати и да одговори на обвинувањата пред одборот за имиграција, комичарот реши да се смести во семејството во Швајцарија, а потоа ги посети САД само еднаш, во 1972 година, со цел да го добие почесниот Оскар.

Грабеж на посмртни остатоци

Само неколку месеци откако почина Чарли Чаплин, двајца разбојници му го ископаа ковчегот на гробиштата во Швајцарија и на вдовицата ѝ испратија барање откупна сума од 600.000 американски долари, а кога таа одби да плати, им се заканија на нејзините деца. Разбојниците набргу биле фатени, ковчегот бил поправен и телото на големиот комичар било погребано и исполнето со бетон за да се спречи кражба.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris