Италијанско езеро на кое се прикачени бројни легенди: Селото било потопено во 14 век, а некои и денес ги слушаат црковните sвона!

23 јануари, 2021
езеро

Вештачкото езеро Ресија се наоѓа во Јужен Тирол, на северот на Италија, а е направено во 1950 година.

До оваа 1950 година имало три езера, според официјалната веб-страница на овој регион. Кога акумулацијата беше напуштена по изградбата на браната (1947-1949), оваа локација, како и поголемиот дел од селото Ресија беа поплавени и уништени.

Поплавени се 163 куќи и 523 хектари полиња, а единствениот доказ за постоењето на селото е единствениот споменик, поточно кулата на селската црква што излегува надвор од езерото. Во текот на зимата, кога езерото замрзнува, може да се стигне пеш.

Jezero Resija

Темелите на градот сè уште се под вода, но камбанаријата е доволно висока за да може сè уште да се одбележи центарот на поранешното место што многумина го нарекуваа дома.

Камбанаријата е важен историски симбол на регионот, поради што е реновиран пред десет години. За да се покријат пукнатините во камбанаријата, водата од езерото требаше да се исуши.

Jezero Resija

Бројни легенди се поврзани со ова место. И покрај фактот дека ѕвоното било тргнато истата година кога е создадено езерото, жителите на околните села тврдат дека и денес понекогаш се слушаат црковни sвона од длабочините на езерото.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris