ИЗБЕГНУВАЈТЕ ГИ! Експертите тврдат: Овие 5 работи ГО УНИШТУВААТ сексот во бракот

10 октомври, 2021
Screenshot 2021-10-10 202517

Изненадувачки, повеќето парови се жалат главно на истите работи.

Ретки се паровите кои немаат проблеми, но уште поретки се оние кои бараат стручна помош поради нив. Понекогаш проблемот е самиот сексот, односно незадоволството од него, што е последица на недостатокот на комуникација меѓу партнерите, а тука помага сексуалниот терапевт.

Изненадувачки, повеќето парови се жалат главно на истите работи. И ова се најчестите изјави со кои се среќаваат терапевтите:

1. „Не можам да доживеам оргазам за време на сексот“

Жените се многу чувствителни во областа на сексот и нивниот оргазам бара значително повеќе напор отколку кај мажите. Само 15 до 20 проценти среќнички се чувствуваат задоволени за време на сексот, покажуваат статистиките, но им треба и голема стимулација за да достигнат кулминација.

2. „Немаме ускладени сексуални желби“

Речиси во секоја врска, едниот партнер сака повеќе секс од другиот. На почетокот, тие се повеќе или помалку усогласени бидејќи, додека „пеперутките“ се во стомакот, сексуалната желба е исто така поголема. Подоцна, почнува да слабее, најчесто кај припадничките на понежниот пол, за кои чувствата стануваат поважни од самиот секс.

Тогаш може да биде многу тешко ако партнерот упорно инсистира, а на другата страна не и е до тоа. Причините за одбивање на сексот се различни – од проблеми во врската до проблеми надвор од неа. Потребна е само квалитетна комуникација, пишува „Хафингтон пост“.

3. „Мојот пенис не ме слуша“

Најчестите проблеми од овој тип се предвремена ејакулација и еректилна дисфункција. Во двата случаи, мажите стануваат фрустрирани и депресивни, бидејќи тоа е најголемиот удар врз нивното его, додека жените се плашат дека повеќе не се привлечни за својот партнер.

Колку и да звучи арогантно, мажите со овие проблеми треба да се концентрираат на сопственото задоволство, а помалку на својата партнерка, која треба да има повеќе разбирање и да не го сфаќа тоа лично. Најважна е поддршката.

4. „Сакам да го зачинам сексуалниот живот, но мојот партнер не е заинтересиран за тоа“

Најлошото нешто во долгите врски е ако сексот стане рутина, тогаш доволно е да внесете некои новости во спалната соба за повторно да го разгорите огнот. Сепак, не сите луѓе се исти и за некои секс играчките или необичните пози едноставно се премногу.

Сексуалните терапевти овде помагаат поттикнувајќи ги партнерите да бидат отворени и да ги изразат сопствените желби, за кои можеби не би се осмелиле да зборуваат меѓу себе.

5. „Сакам сексот да биде ист како и пред породувањето“

Со доаѓањето на бебето, се се менува, особено сексуалниот живот. Жените ја губат самодовербата бидејќи нивното тело не изгледа исто како и пред породувањето или нивната вагина е поширока од порано, па затоа не уживаат во истата мера.

Во вториот случај, неопходно е жената да изведува Кегелови вежби за контракција на мускулите на вагината три пати на ден по дваесетина повторувања. На овој начин, вагината се стега и мускулите се обновуваат. За побрзи резултати, се предлага електрична стимулација со специјален медицински уред.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris