Јапонците вака штедат и никогаш не се без пари: Многу е едноставно, а ќе ви заштеди еден куп пари!

15 април, 2021
Screenshot_77

Некои чуваат пари под душек, некои во банка, некои штедат со купување на продажба, а некои успеваат да направат „зделка“ позајмувајќи пари на пријатели каде што се „безбедни“, а Јапонците имаат сосема поинаков систем.

Нивниот метод на штедење, кој го смислил новинарот Хани Мотоко во 1904 година, се нарекува „какеибо“, што значи „сметководство за домаќинството“. Еден век подоцна, овој начин на штедење сè уште е широко користен, а најдобро „работи“ со оние кои сакаат да купуваат и да трошат пари на непотребни работи …

Првиот чекор е да ги запишете сите трошоци во тетратка.

Вториот чекор е да креирате календар за месечни приходи. Нацртајте четири колони во тетратката четири недели во месецот. На почетокот на месецот, внесете ја платата и обележете ја со една боја, и под тоа секој друг дополнителен приход, кој исто така ќе го обележите со други бои.

Потоа, нацртајте табела во која ќе внесете колку пари сакате да заштедите тој месец.

Последниот чекор е табела во која ќе ги внесете сите задолжителни трошоци – станарина, сметки за електрична енергија, интернет, телефон, храна, хемикалии, итн …

Исто така е многу важно да напишете сè на што би потрошиле пари и што не ви треба. Поделете ја оваа листа во категории: трошоци за живот, забава, образование и култура итн.

На крајот на секој месец, анализирајте ги трошоците и проверете дали се држите до нив.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris