Каде се дебелеете? Има шест типови според причината и тоа каде се „насобира“ салото

25 април, 2021
misys-sp2016041525-1200-800-s-c1

Не секое зголемување на телесната тежина е исто, како што и нивните причини не се исти. Повеќето луѓе имаат променлива тежина во текот на целиот живот – од потенки до подебели фази, а делот од телото каде маснотиите прво се „фаќаат“ ја означуваат вистинската причина за зголемување на телесната тежина, особено ако станува збор за дебелина. Научниците идентификуваа шест различни предизвикувачи за зголемување на телесната тежина. т.е дебелината.

 1. Неактивна дебелина
  Овој тип е специфичен за зголемување на телесната тежина во горниот дел од телото – од колковите до лицето. Причината е, покрај очигледното – премногу калории, седентарен начин на живот и премалку вежбање.
 1. Дебелина поврзана со храна
  Кај овој вид на зголемување на телесната тежина, херниите првенствено се фаќаат околу половината, како еден вид „јамка“. Тоа е показател за прекумерно уживање во нездрава храна – храна полна со шеќер, сол и маснотии.
 2. Дебелина поврзана со вознемиреност
  Во третиот вид на зголемување на телесната тежина, маснотиите се „фаќаат“ пред се и во областа од долниот дел на стомакот до колената – и на удар се нозете и задникот. Според експертите, најчеста причина е повремено прејадување, но и анскиозност и депресија. Имено, телото во такви состојби е во „подготвеност“ и складира резерви во овие области. Почеста е кај жените.
 3. Венска дебелина
  Венската циркулација е една од причините за дебелината, што во основа е условена од гени помалку од навиките на живот. Гените играат голема улога во акумулацијата на маснотии исклучиво во абдоминалната област – со намален проток на крв низ оваа област и забавување на метаболизмот. Работата се влошува со пушење и уживање во алкохол, а вежбањето е единственото решение.
 4. Атерогена дебелина
  Во овој вид на дебелина, или зголемување на телесната тежина, вишокот се добива за долниот дел од телото – од задникот до нозете. Причината е исто така генетска и се сведува на слаба циркулација и се влошува со промените во животните навики – премалку сон, намалено движење. Може да дојде и од оток на нозете. Кофеинот и алкохолот треба да се избегнуваат.
 5. Дебелина на глутен
  Кај овој вид на зголемување на телесната тежина каде маснотиите се собираат од градите до колковите, како и на задниот дел на грбот, најчеста причина е слабата реакција на глутенот. Почеста е кај жените и се јавува за време на периоди на хормонални промени – од пубертет и бременост до менопауза. Најефективно решение е да добиете поголема мускулна маса преку вежби за сила, што ќе резултира со поголема потрошувачка на калории.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris