Како да изгубите тежина во лицето – 3 ефективни начини

12 јануари, 2021
11846_230418095439393_820x600

Празниците и периодот на славење полека изминуваат. И во тој период, сосема е нормално да се јаде повеќе јаглехидрати од вообичаеното. Значи, многу е можно во овој период да „заработивте“ килограм. Вишокот тежина се таложи низ целото тело, но тие прво се видливи на лицето, токму затоа што лицето е првото нешто што го гледаме кај некоја личност. Тогаш се поставува прашањето како да изгубите тежина во лицето што е можно побрзо, да ја вратите претходната тежина.

Пијте повеќе вода
Ова е класичен совет за слабеење. Вистината е дека слабеењето е прилично едноставно, треба да консумирате помалку калории отколку што трошите. Хидратацијата е многу важна во целиот овој процес од повеќе причини.

Научно е докажано дека ако испиете чаша вода пред ручек, ќе јадете помалку и побрзо ќе добиете чувство на ситост. Работата е во тоа што центрите во мозокот се гладни и жедни еден до друг, па затоа често се мешаме кога сме всушност гладни и кога сме жедни.

Кога сме гладни, тоа е знак дека треба да јадеме и дека стомакот е празен, но затоа кога сме жедни, тогаш телото ни кажува дека сме веќе дехидрирани.

Еден од одговорите за слабеење на лицето е да пиете многу ладна вода. Едно лице има потреба од 2 до 3 литри вода на ден, количината варира во однос на тежината.

Како да изгубите тежина во лицето со кардиоваскуларни вежби

Се прашувате како најлесно да изгубите тежина во лицето? Ќе го забрзате процесот на губење на тежината по целото тело ако вклучите добар кардио тренинг во вашата дневна рутина. Секако, треба да започнете да тренирате полека, особено ако не сте во добра форма. За почеток, доволно е блага кардио вежба, во зависност од вашата здравствена состојба. Важно е само да дишете и да се потите добро.

Како што ја зголемувате вашата кондиција, така ќе го зголемувате темпото на кардио тренинг. Еден килограм маснотии содржи околу 7000 калории. Со здраво слабеење, вие сте во недостиг од 300 до 600 калории на ден. Затоа е идеално да изгубите околу 3 килограми месечно.

Одговорот на прашањето како да изгубите тежина во лицето не е едноставен. Може да забележите дека некои делови од телото добиваат на тежина пред другите. Обично зависи од вашиот материјал. Некои се дебелеат најпрво на колковите, стомакот, некои на задникот, некои на рамената и рацете, а други на лицето.

Како да ја отстраните брадата со помош на вежби?

Можно е да изгубите тежина во лицето со неколку вакви вежби. Популарно наречена јога за лице, тие имаат за цел да ги зајакнат мускулите на вратот и со тоа да ја затегнат брадата.

Вежба
Ставете го прстот на средина од брадата и отворете ја устата колку што можете во форма на буквата О. Држете го показалецот на брадата и нежно спуштете се назад додека ја затворате и отворате устата. Кога и да ги отворите, вратете ги на голема буква О.

kako smršati u licu

Целта на отворање на устата е да ги затегнете мускулите околу вашата уста што е можно повеќе, а со нежно спуштање и подигнување ќе ги затегнете мускулите на вратот. Повторете ја вежбата најмалку десет пати. Сигурно ќе забележите како се затегнуваат мускулите на вратот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris