Како да останеме здрави додека седиме на столот преку целиот ден? Две едноставни решенија

23 септември, 2021
depositphotos_218764654-stock-photo-tired-man-sit-table-papers

Седењето цел ден исто така може да биде основа за седентарен начин на живот, зголемувајќи го ризикот од хронични здравствени проблеми како што се дијабетес тип 2, дебелина и срцеви заболувања.

Се разбира, тоа не значи дека треба да се откажете од работата. Сепак, постојат работи што можете да ги направите за да си помогнете.

Правете редовни паузи

Долго седење во иста положба може да затегне многу мускули. Ова може да предизвика болка и напнатост, што го отежнува движењето дури и кога ќе завршите. За да го спречите ова, обидете се да станете на секои 20 до 30 минути за да избегнете да останете во иста положба долго време. Овие паузи се одлични и за вашата психа бидејќи ќе ја обноват вашата потребна креативност.

Ручајте подалеку од компјутерот

Примамливо е да ручате на работната маса, особено кога сте зафатени со работа. Сепак, вреди да станете од масата и да ручате надвор од работната средина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris