КАКО ДА СПРЕЧИТЕ МОЗОЧЕН УДАР? Овој феномен станува се почест кај помладата популација

23 април, 2021
shutterstock_605967794 može da bude glavna_1000x0

Мозочен удар сѐ јавува порано и порано, иако експертите предупредуваат дека ризикот од развој на оваа болест може да се намали

Мозочен удар се јавува сѐ порано и порано. Луѓето од средна возраст, меѓу 40 и 50 години, се изложени на најголем ризик денес. Според експертите, најголемо влијание има дебелината, седечкиот начин на живот, премала физичка активност и долгорочни нерегулирани хронични болести како што се хипертензија или дијабетес.

Според статистичките податоци, повеќе од 15 милиони луѓе ширум Светот страдаат од мозочен удар секоја година, околу пет милиони умираат, а ист број остануваат со трајни попречености.

Мозочниот удар е прва причина за попреченост во земјите ширум Светот и втора причина за смрт, а ја доживува секоја шеста личност на возраст од 15 до 60 години.

За среќа, ова може да се спречи со соодветна превенција или барем значително намален ризик.

1. Не е доцна да се откажете од пушењето

Пушењето негативно влијае на еластичноста на крвните садови кои стануваат вкочанети, а истовремено оваа лоша навика го зголемува ризикот од згрутчување на крвта и влијае на развој на хипертензија, што е најважниот фактор на ризик за мозочен удар. Штетата предизвикана на овој начин, сепак, може да се санира, дури и ако имате долго искуство со никотин. Многу студии покажаа дека по прекинот на пушењето, ризикот се намалува и се враќа на нивото на непушачи за околу 5-10 години. Дури и луѓето кои ја прекинуваат оваа лоша навика во шеесеттите или седумдесеттите можат да ги намалат проблемите со крвните садови.

2. Обрнете внимание на потрошувачката на калории

Физичката активност е клучна за спречување на мозочен удар, бидејќи тоа влијае на намалување на крвниот притисок и контрола на телесната тежина. Официјалната препорака е да вежбате околу 30 минути, пет пати неделно. Вие не треба да бидете разочарани ако потрошувачката на калории е првично помала од очекуваната. На пример, со половина час трчање, можете да потрошите само 50 калории, но целокупниот ефект е многу позначаен, односно, рестартирањето на метаболизмот ќе започне значително поголема потрошувачка на калории во текот на денот.

3. Не се откажувајте од вежбање

Ако сте планирале да пешачите по триесет минути секој ден, а потоа поради обврски не можете да ѝ посветите неколку дена на оваа активност, не се откажувајте од првичните планови. Неколкудневната пауза нема да ја намали придобивката што е направена досега.

4. Ограничете го внесот на сол

Кога ќе го намалите внесувањето сол, ефектот на вториот најголем фактор на ризик за мозочен удар исто така ќе се намали. Ве потсетуваме да зачинувате јадења со помош на билки, зачини или бибер. Имајте на ум дека лебот е најголемиот извор на сол во исхраната, па експертите ве советуваат да не го купувате, туку да месите домашен. Само тогаш ќе можете да контролирате колку сол има всушност на секое парче.

5. Намалете ги порциите и не прескокнувајте го појадокот

Истражувањата покажаа дека дебелината го зголемува ризикот од мозочен удар затоа што ги зголемува шансите за формирање на згрутчување на крвта за дури 64 проценти. Избегнување на масна храна, консумирање повеќе влакна и пет порции овошје и зеленчук значително го намалува овој ризик. Појадокот ќе направи да се чувствувате подобро и поздраво, а во текот на денот ќе престанете да се залажувате со закуски. Наполнете дел од житарици или каша со овошје, што ќе ви олесни да ги консумирате потребните пет „зелени“ оброци. Ако сакате да изгубите тежина, доволно е да ги намалите редовните порции за 20 проценти и да останете доследни.

6. Ограничете го внесот на алкохол

Алкохолот може значително да го зголеми крвниот притисок, што е исто така еден од ризичните фактори за мозочен удар. За да се намали, дневниот внес на алкохол не треба да биде повеќе од два пијалоци за мажи и најмногу еден за жени. Покрај тоа, не заборавајте да пиете доволно течности пред да започнете да пиете, за да не ја задоволите жедта со алкохол.

7. Контролирајте го вашиот крвен притисок

Жените имаат поголема веројатност да го контролираат крвниот притисок затоа што земањето апчиња за контрацепција, бременоста или замената на хормоните за време на менопаузата може да влијае на овој витален параметар. Сепак, мажите до 60-годишна возраст обично не чувствуваат непријатност поради промените во притисокот, особено затоа што покачените вредности често не носат никакви симптоми. За да откриете хипертензија на време, најдобро е да го проверувате крвниот притисок на секои неколку недели со лекар или дома.

8. Стрес и депресија

Иако врската помеѓу стресот, депресијата и мозочниот удар сè уште не е целосно дефинирана, забележано е дека овие состојби можат да бидат активирачи за откривање на ризик од оштетување на мозокот. Откриено е дека депресивните луѓе доживуваат мозочен удар двапати почесто. Бидете сигурни да одите на лекар ако страдате од други болести, како што се коронарна срцева болест, дијабетес, висок холестерол или срцеви аритмии.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris