КАКО ПРИНЦЕЗАТА ДИЈАНА ЈА ИЗГУБИЛА ПОДДРШКАТА НА СЕСТРАТА НА КРАЛИЦАТА: Принцезата Маргарет никогаш не ѝ прости за ова!

8 април, 2021
246853_princeza-dajana-i-princeza-margaret_ls

Извадок од новата книга „Елизабета и Маргарет“ дава нов поглед на внатрешниот конфликт во британското кралско семејство, како и на причините поради кои принцезата Дијана остана без поддршката од принцезата Маргарет, сестрата на кралицата Елизабета Втора

Кога се роди принцот Чарлс, принцезата Маргарет остана без круната, а кога принцезата Дијана влезе во неговиот живот, Маргарет падна во втор план, за разлика од времето кога претходно ја споредуваа со легендарната Елизабет Тејлор поради нејзината убавина и гламур.

Иронично, кога Тејлор пристигна во Лондон во 1981 година за да игра претстава, Лејди Ди беше избрана да ја пречека.

На Маргарет ѝ падна камен од срцето што нејзиното име веќе не зафаќа толку многу простор во медиумите, но таа и нејзината сестра кралица со зголемена загриженост гледаа како принцезата Дијана стана главна мета на печатот.

Кралицата Елизабета Втора ги покани уредниците на весниците во Бакингемската палата и побара од нив малку приватност за ново пристигнатиот член, а Маргарет се погрижи принцезата од Велс да се чувствува како дома. Ја носеше на театар, на социјални настани, на шопинг …

Дајана не ја криеше благодарноста кон Маргарет, потенцирајќи дека отсекогаш ја обожувала затоа што ѝ била прекрасна уште од првиот ден. Кога се враќала од породилната болница со нејзиното новороденче Вилијам, вработените, кои мавтале со кујнски крпи, ја пречекале на иницијатива на Маргарет.

Немаше корист од сопругот затоа што тој секогаш го насочуваше вниманието на неговата мајка, игнорирајќи ги нејзините потреби.

Првите знаци дека нешто не е во ред со бракот на Дијана и Чарлс се појавија кога Лејди Ди претпочиташе да остане во собата наместо да оди на излети и скари со другите членови на семејството, а тоа ја иритираше кралицата.

И тогаш Маргарет скокна кога ѝ рече на кралицата дека треба да биде малку поблага пред неа затоа што на Дијана не ѝ е лесно да се прилагоди. Кралицата го послушала советот на својата сестра.

Сепак, колку што првично ја обожаваше Дијана, Маргарет најмногу се грижеше да ѝ помогне на кралицата и имаше полни раце работа во најлошата година од владеењето на кралицата. Имено, во 1992 година, таа започна со развод на војводата и војвотката од Јорк во март, а потоа еден месец подоцна следеше разводот на ќерката на кралицата, Ана од Марк Филипс. Во ноември, катастрофалната година во кралското семејство заврши со развод на принцот Чарлс и принцезата Дијана.

Во јуни беше објавена книгата „Даана: Нејзината искрена приказна со свои зборови“, која ги открива тешкотиите во кралското семејство, но и долгогодишната љубовна врска на нејзиниот сопруг со омажена жена, Камила Паркер Боулс.

Неколку недели подоцна се појавуваат тајни снимки од телефонските разговори на Дијана со обожавателот Џејмс Гилбеј, во кои таа го критикува кралското семејство.

Во првите денови од разводот на принцот и принцезата од Велс, Маргарет застана на страната на Дијана поради сомневање, информирајќи го принцот Чарлс дека ќе продолжи да се дружи со неговата отуѓена сопруга.

Принцезата Маргарет се пожали на одлуката на принцот Чарлс да ја признае аферата на телевизија во ударен термин и објави биографија во ноември 1994 година, истата недела кога кралицата беше на историска турнеја во Русија.

Кога принцезата Дајана реши јавно да ги испрашува кралицата и нејзиниот сопруг, секоја врска со Маргарет стана минато.

Поранешната најстара поддршка на Дијана во семејството откако нејзиниот контроверзен настап во „Панорама“ на ВВС ѝ испрати жестоко писмо, што не успеа да го стори кога принцот Чарлс беше првиот член на кралското семејство кој ја призна својата прељуба пред телевизиските камери.

Тоа ја скрши Дијана, а сестрата на кралицата оттогаш стана најжестокиот критичар и најкомпромисен противник на Дијана. Таа ја поддржа одлуката на кралицата да побара од сопружниците да се разведат и го поддржа отстранувањето на „Нејзиното кралско височество“ (HRH) од нејзиното име.

Освен што ги прекина сите контакти со принцезата, таа на своите деца им стави јасно до знаење дека не сака да имаат никаква врска со неа.

Освен како мајка на принцовите Хари и Вилијам, Дијана немаше репутација или контакт меѓу членовите на кралското семејство.

Пред нејзината трагична смрт во август 1997 година, кралицата последен пат ја виде во март истата година, а Маргарет и другите членови на кралското семејство немаа контакт со неа со години.

Нетрпеливоста на Маргарет продолжи и по смртта на Дајана, и кога погребната поворка и телото на Дијана беа поздравени пред портите на Бакингемската палата, кралицата се поклони со почит, додека Маргарет кимна со главата полека, покажувајќи јасно дека сака да биде на кое било друго место на светот.

Она што го доживеа како предавство на кралското семејство, принцезата Маргарет никогаш не ѝ прости на принцезата Дијана, дури и по нејзината смрт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris