Како се запознавте? Ако преку апликација, научниците објаснуваат колку ќе биде успешна вашата врска!

11 јануари, 2021
57352f3a9d2fc413dfb78577e03124a2c77e56f9

Традиционален или модерен начин на запознавање?

Постојат мислења дека апликациите за поврзување парови не можат да нè запознаат со партнер со кој ќе имаме долга и сериозна врска, но една швајцарска студија покажа дека е многу поверојатно дека апликацијата ќе ги охрабри корисниците да постигнат долгорочна врска.

Овој начин на дружење денес стана многу популарен меѓу многу луѓе ширум Светот.

Апликациите за паметни телефони како Tinder и Grinder главно се базираат на рејтинг на фотографии без друг сет на функции.

Некои научници изразија загриженост дека овој начин на запознавање може да влијае негативно на начинот на комуникација, заљубување и создавање трајна врска.

Сепак, студија спроведена на Универзитетот во Женева (УНИГ), чии резултати беа објавени во списанието Plos uan, укажува на тоа дека паровите кои се сретнале преку апликации покажале посилна намера да живеат заедно отколку паровите кои се запознале на традиционален начин.

– Многумина веруваат дека „состаноците“ преку апликации влијаат негативно на квалитетот на односите бидејќи тие ги лишуваат луѓето од потребата за квалитетна или долгорочна врска, таквиот заклучок сè уште нема докази – вели авторот на студијата Џaина Потарц, научник од Институтот за демографија и социоекономија.

Happy couple with smartphone drinking tea or coffee at cafe. Selective focus.

За целите на истражувањето, Потарц го искористи истражувањето на Швајцарското централно биро за статистика од 2018 година, анализирајќи ги одговорите на повеќе од 3.000 луѓе кои биле во врска, а се сретнале со својот партнер во изминатите десет години.

Нејзината анализа покажа дека паровите кои се запознале преку апликацијата биле повеќе мотивирани да живеат заедно отколку другите. Исто така, дека имале посилна желба за потомство од другите.

Таа верува дека резултатите од истражувањето се особено интересни и стимулативни во времето во кое живееме – среде пандемијата на корона вирусот, што значително го намали бројот на традиционални запознавања.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber