Како Тоше дојде до „Игри без граници“: Кога ја испеја, се знаеше дека е негова!

16 октомври, 2021
profimedia-0022904795-830x0

Приказната ја раскажа Мирослав Дрљача Рус, кој е и автор на стиховите

Легендарниот македонски пејач и текстописец Тоше Проески загина на денешен ден, 16 октомври 2007 година, во сообраќајна несреќа која се случи на автопатот кај Нова Градишка во Хрватска. Тој тогаш имаше само 26 години.

Тоше Проески даде неизмерен придонес за музиката на овие простори, а многу негови песни се слушаат и денес. Една од нив е „Игри без граници“, која се најде на седмиот и, за жал, последен студиски албум на пејачот.

Како Тоше дојде до оваа безвременска песна, раскажа Мирослав ДрљачаРус, кој и ја напиша таа песна.

– Тоа е песна што ја напишав пред да го запознаам Проески. Една или две години, го сретнав Никша Братош и му реков – имам песна што никому не ја давам. Никому. Тоа ми е толку добра песна, што ќе ја испеам сам, дури и ако расипам сѐ. Но, за сѐ што работевме досега, те замолувам да ми ја средиш аранжерски за џабе. И тој се согласува. Ме прашува како се вика песната, јас велам – „Игри без граници“ – вели Мирослав ДрљачаРус во едно интервју.

Возејќи во еден автомобил, Тоше и Рус имале интересен разговор, за што Дрљачавели:

– Дали си имал некои песни што си ги напишал само за себе? (Прашал Тоше)

– Да … (одговорил Рус)

– Може ли да слушнам една? (Прашал Тоше)

– Тоа се шансони, тешки песни … Не е популарна музика. (рекол Рус)

– Но, Тоше малку копаше таму по моите ЦД -а и одеднаш – се смее Тоше – и пишува „Мирослав Рус – песни што никому не му ги давам“. И го стави да слушне и прва да ти биде – „Игри без граници“. Тоа беше крај, тој едноставно не ми дозволи да сонувам да ја дадам песната на некој друг или да ја отпеам јас … Негова и крајот – вели Рус во даденото интервју.

Кога Тоше требаше да ја пее таа песна во студио, многумина мислеа дека му е премногу тешко, но Проески ги разубеди.

– Не мислеа дека се работи за извонреден пејач. Кога ја отпеа песната, сите беа воодушевени. Има пејачи чии вокали ги снимаме неколку дена. Тоше ја отпеа песната од прва. И кога ја пееше, ме повлече настрана и тивко праша: „Рус, дали добро ја испејав?“ Господе Боже, му реков, ти ја пееше подобро отколку што јас ја напишав – рекол Рус.

Слушнете ја песната „Игри без граници“, која мајсторски ја испеа Тоше Проески.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris