Кажете им збогум на темните кругови околу очите со неколку едноставни совети

25 август, 2021
195235_shutterstock-499198876_ls

Дали темните кругови го расипуваат свежиот и младешки изглед на вашите очи? Е па, му дојде крајот на тоа!

Ставете свежо исечени краставици или вреќчки со замрзнат зелен чај натопен во бадемово млеко или розова вода на затворени очи. Ова ќе го намали воспалението околу очите, олеснувајќи ги знаците на замор. Во исхраната додадете повеќе целер, зелка, аспарагус и банани. Оваа храна има диуретични својства кои го отстрануваат задржувањето на течности и балансираат важни катализатори како што е калиумот (го контролира нивото на течност во телото за да се намали подпухналоста околу очите, што ги влошува темните кругови), притоа додавајќи здрави влакна

Вклучете ги „адаптивните“ состојки во вашата рутина

Адаптогените по дефиниција се растенија кои ја зголемуваат нашата отпорност на стрес, нервоза и замор. Пијалок направен од грмушки од ашваганда го ублажува стресот во телото, што обично е причина за овие непријатни темни кругови. Други ефективни адаптери се афион што можете да ги додадете во смути. Секогаш имајте свежа, ладна, природна вода со антиоксиданси. Додадете неколку парчиња портокал, краставица, лимон или зелен лимон во водата што ја пиете за дополнителен витамин Ц, за природно намалување на воспалението и отокот, и ќе видите дека вашата кожа станува посветла и мазна.

Не занемарувајте го одморот

За време на здрав циклус на спиење, вашето тело влегува во состојба на санирање на штетата што се јавува во текот на денот. Обидете се да јадете вечера приближно исто време секој ден и следете ја вечерната рутина (туш, време на медитација, попладневен еликсир, што и да сакате) за да влезете во редовен циклус за вашето тело да „знае“ дека е пред спиење.

Не заборавајте на кремата за сончање

За сончеви денови, зима и лето, ставете крема за сончање со SPF30 без цинк оксид.

Земете добар пробиотик

Пронајдете пробиотик кој може да ја преживее киселината во желудникот и да се смести во цревата. Балансирана цревна флора помага да се апсорбираат витамини од групата Б, кои се исто така од витално значење за убава, здрава кожа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris