Кога Меркур ќе биде ретрограден во 2021 година и што ќе значи тоа за Водолиите, Близнаците и Вагите?

7 јануари, 2021
suncev-sistem-460x0


За среќа, „само“ 3 пати ќе имаме ретрограден Меркур во 2021 година

Ретрограден Меркур е оптичка илузија на небото што изгледа како Меркур да се движи наназад. Другите планети исто така стануваат ретроградни во одреден период од годината, но Меркур е познат во астролошка смисла дека предизвикува вистински хаос.


Ретрограден Меркур обично се случува три или четири пати годишно, и за среќа во 2021 година тоа ќе се случи само три пати.

Љубителите на астрологијата ќе ви кажат најлошо за периодот на ретрограден Меркур, но лесно е да се надмине ако се промени однесувањето.

-Планетите што се вртат околу Сонцето се движат во иста насока, но поради обликот на нивните орбити, понекогаш се чини дека планетата се движи наназад. Тоа е како кога два воза ќе поминат едни покрај други, и се чини дека оној покрај него се движи побавно и наназад, а всушност и двата воза се движат напред – вели астрологот Франческа Оди.

Што значи кога Меркур е ретрограден?

Искуството ќе се разликува од хороскопскиот знак и наталната карта, како и преку кој знак се движи Меркур.

Општо земено, периодот на ретрограден Меркур е време кога често се јавуваат многу драми, грешки во комуникацијата, несреќи и технолошки неуспеси.

Ова е затоа што Меркур, именуван по римско божество, бил гласник на Боговите и претставува планета на комуникација, патувања, технологија и размена на информации.

Меркур игра улога во тоа како комуницираме, за што мислиме и како ги обработуваме зборовите на другите.

Со планетата управуваат Близнаци и Девица, па затоа кон овие луѓе тече „мед и млеко“ кога нивната планета е во директно движење.

Но, што се случува кога Меркур се движи наназад?


Меркур е бог кој се припишува на поштенските системи, кратки патувања, комуникации, новинарство и мобилни телефони, меѓу другите. Кога започнува во ретрограден режим, тоа значи дека се префрлува во друг режим, а потоа обично има секакви погрешни комуникации, прекини и одложувања – истакнува Франческа.

Во овој период, многу е важно да обрнете внимание на тоа што зборувате, пишувате, какви пораки испраќате, кога се јавувате, во која било форма на комуникација.

Кога е Меркур ретрограден во 2021 година?

Првиот ретрограден циклус на Меркур ќе трае од 30 јануари до 20 февруари во знакот на Водолија.

Совет: Водолиите можат да бидат многу независни, но тие честопати ненамерно го занемаруваат своето семејство, па во овој период би било убаво да ги потсетите вашите најблиски и да им дадете до знаење колку ги сакате.

Вториот циклус започнува на 29 мај и завршува на 22 јуни во Близнаци.

Совет: Близнаците би можеле да се охрабрат да се вратат кај поранешниот, да го изневерат своето сегашно момче, да испратат порака до погрешна личност или да откријат непријатна тајна. За да го избегнете ова, двојно проверете и размислете за секоја одлука што ќе ја донесете.

Третото ќе биде помеѓу 27 септември и 18 октомври во знакот на Вага.

Совет: Вагите можат повторно да создадат емоции кон некој што претходно бил токсичен за нив. Не паѓајте во искушение! Разгалете се, држете се подалеку од социјалните мрежи и поминете повеќе време со пријателите и семејството.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber