Кога после раскинувањето сме спремни за нова врска: Терапевт открива каде најмногу грешиме

14 октомври, 2021
couple-21792561920-830x0

Многумина веруваат дека најдобриот начин да се надмине старата љубов е да се влезе во нова емотивна врска, сепак, психолозите тврдат дека ова е погрешен пристап.

  • И покрај тешкото раскинување и врската што му претходеше, понекогаш брзаме да започнеме нова врска, но поради претходното искуство, тешко е да се отвориме – вели терапевтот Морган Андерсон.

Таа објаснува дека она што не спречува е недостатокот на емоционален капацитет.

„Недостатокот на емоционален капацитет често се поврзува со страв од отфрлање и повреда“, објаснува Андерсон, додавајќи дека несвесните стравови ќе ги саботираат емоциите и начинот на кој гледаме на новата врска.

  • Ако поставувате прашања за време на излегувањето само заради ред, бидејќи тоа ви овозможува да бидете таму, а како да не сте, не сте заинтересирани или градите wallsидови околу себе, тоа е знак дека не сте подготвени за нова врска.

Таа додава дека сте подготвени за врска ако сте искрено заинтересирани за личноста со која излегувате, ако ја следите и слушате што ви кажува.

Таа, исто така, советува дека најдобриот начин да се опоравите од раскинувањето е да инвестирате во себе и во вашиот систем на вредности.

  • Кога луѓето ја доживуваат врската како извор на среќа, тогаш работите почнуваат да се распаѓаат. Во ред е да сакате партнер со кој ќе бидете среќни и кој ќе ве направи исполнети, но не е во ред ако очекувате тој да биде извор на таа среќа – објаснува Андерсон.

За да можете да се посветите на нова личност, мора да заборавите на врската од минатото.

  • Кога носиме емоционален товар од кој не сме се ослободиле, ја блокираме способноста да бидеме присутни во нова врска. Убедувајќи се дека веќе треба да го надминавте бившиот, тоа само ќе го забави процесот на опоравување од раскинувањето – предупредува Андерсон.

Таа додава дека раскинувањето не треба да се смета за голема трагедија, а да се гледате себеси како губитник.

  • Само затоа што врската се распадна, не значи дека сте губитник. Кога ќе забележите дека другите околу вас влегле во потрајни врски бидејќи се верени или во брак, честитајте им и прославете со нив. Кога ја славите љубовта што ја гледате околу себе, потврдувате дека таа е достапна и за вас – советува Андерсон.

Таа вели дека секој е достоен за љубов, и дека љубовта прво ќе ви се случи ако сте доследни и искрени.

  • Влегувањето во нова емотивна врска не треба да се брза и совршено е во ред ако ви треба пауза од старата врска. На крајот, можете сами да бидете среќни, без партнер – завршува Андерсен.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris