Кога станува штетен алкохолот: По колку време се препорачува да се фрли?

28 јануари, 2021
пие

Вечна дилема на секој што повремено ужива во добар пијалок е колку долго, откако ќе го отворите шишето, ви е дозволено да консумирате пијалок? Одговорот на ова прашање не е едноставен, бидејќи зависи од видот на алкохолен пијалок.

Значи, секој знае дека пивото „мора“ да се пие веднаш, бидејќи колку повеќе време поминува, ги губи оние познати меурчиња што му даваат посебен вкус. Виното, дури и ако го чувате во фрижидер (што не се препорачува), со текот на времето станува кисело и не треба да се користи по околу 10 дена.

А што е со жестокиот алкохол? Колку долго можеме да чуваме отворено шише алкохол? Ако ги прашате производителите, нивната препорака е да ги фрлите сите шишиња што биле отворени повеќе од 6 до 8 месеци.

И што се случува после тој период?

Иако алкохолните пијалоци официјално немаат рок на траење, сепак има некои промени ако шишето се отвори и пијалокот не се пие во рок од една година: алкохолот почнува да се расипува, особено ако го чувате шишето топло.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris