Кои болести можеме да ги добиеме после корона вирусот и како да ги излечиме?!

30 март, 2021
lol

Кај повеќето пациенти со корона инфекција, тоа се манифестира како кратка и лесна болест, но тоа не значи дека не може да остави последици присутни кај други пациенти.

За жал, одговорите на прашањата за тоа колку може да трае продолжената корона, кога ќе се одржи и дали некој целосно ќе се опорави – сè уште се полни со непознати. Ниту списокот на симптоми на постковид не е целосно усогласен, забележано е дека луѓето имаат многу различни искуства. Можеби единствената заедничка карактеристика е замор, кој најмногу им пречи во секојдневниот живот.

Дали континуираната, латентна инфекција во телото доведува до продолжен имунолошки одговор, или моменталната состојба кај лицата е затворена доживотно? Навистина е тешко да се каже.

Покрај нас, збунети се и лекарите. Тие се повеќе се среќаваат со постковиден синдром, засега главно се насочени кон специфични симптоми за третман што можат да го отворат патот до посериозни компликации. Науката ќе го каже своето, единственото нешто што е јасно е дека продолжената болест бара постојан мониторинг.

Најчестите симптоми што се забележуваат кај пациенти кои ја надминале круната се поврзани со респираторниот систем: отежнато дишење, сува кашлица, болка во градите … Сите тие се придружени со замор.

„Замор, отежнато дишење, отежнато дишење, потење се симптоми на проблеми со белите дробови, но ковидот исто така може да влијае на срцето, бубрезите и невролошките симптоми можат да траат навистина долго и се најголеми непознати засега“.

Третманот може да биде доста комплициран.

“Бидете упорни, земете витамин Б, кој ги храни нервите, од природен извор. Најдобар квасец е тоа што треба да го користат оние кои се жалат на силен замор, пецкање на екстремитетите, имаат главоболки, оние кои изгубиле половина од својата област на видот. Овие невролошки симптоми се комплицирани за лекување, невролозите и кардиолозите ќе мора да посветат дополнително внимание на нив “.

Некои проблеми се поврзани и со покачениот Д-димер, што особено укажува на тоа дека постои поголема можност некој да добие тромбоза, белодробна емболија.

Кај некои пациенти со postcovid, покачените вредности траат подолго време. Не секогаш значи дека се појавил тромб, туку дека тоа е нарушување на коагулацијата, еден вид коагулопатија. Важно е да се третираат пациенти доволно долго со инјекции, „аспирин” или некои посилни лекови. да се скрши тромб ако се открие дека навистина постои, без разлика дали станува збор за фиброза. “

Што и да е, а особено ако белите дробови сè уште крцкаат (остатоци од воспаление), тие треба да се освежат, вежбите за дишење треба да се изведат правилно.

„Постојат и уреди на пазарот кои веќе се користеле во пулмологијата и кои ги шират белите дробови десетици пати на ден, што носи повеќе крв во белите дробови.

Најважно е пациентот да најде начин до лекарот и да го информира за сè што чувствува. Ова вклучува долгорочно губење на чувството за вкус и мирис, нарушувања на меморијата и концентрацијата, несоница, психијатриски проблеми, конвулзии, болки во мускулите и зглобовите, парализа, осип на кожата, опаѓање на косата … За среќа, многу од проблемите можат да се надминат на амбулантско основа.

Поместете ги границите:

Не седете или легнувајте долго, без оглед колку е тешко да станете. Ако не се движите, ризикот од развој на тромбоза и емболија се зголемува. Прошетајте низ куќата и задолжително организирајте некои активности на отворено.

Ова не значи дека трошите енергија, добро проценувајте ги своите можности: направете список на приоритети, помирете ги деловните и приватните работи, споделете одговорности со другите членови на семејството, соседите, пријателите.

За почетниците, би било добро да започнете со вежби за истегнување и флексибилност, тие ќе го зголемат опсегот на вашите движења, што секако се намалува по подолг одмор. Обидете се да се искачите барем на еден кат пеш, ќе ви биде полесно да го правите тоа секој ден. Мускулите и структурите на сите ткива ќе оживеат дури и ако преминете неколку стотици метри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber