Кои вежби согоруваат најмалку, а кои највеќе калории: Една троши дури 1.000 калории на час

14 април, 2021
pexels-the-lazy-artist-gallery-1302925-830x0

Додека некои активности трошат помалку калории, други се идеални за оние кои сакаат да изгубат тежина поради нивниот интензитет и специфичност. Мотивацијата исто така игра важна улога, затоа е важно да уживате во одредена форма на тренинг.

Кој е најдобриот начин да согорите најмногу калории? Има многу што треба да се развие во режимот на вежбање – да ги задоволи потребите на телото, да најдетњ нешто во што уживате и да откриете што ќе има доволно влијание за да го промени вашето здравје на подобро.

Ако немате доволно слободно време, еден од начините да го дознаете е да разберете колку енергија „троши“ одредена вежба во времето што всушност ја правите. Со други зборови, колку калории согорувате.

Сепак, важно е да се напомене дека вежбањето само по себе не е навистина најважната работа кога станува збор за губење на тежината. Ако сакате да изгубите тежина, ви предлагаме да разговарате со вашиот лекар за тоа што е здрава тежина за вас и да работите на наоѓање балансирана исхрана, пренесува IFL Science.

Калориите што се согоруваат во текот на еден час се добра мерка за интензитетот на индивидуалната вежба. Клиниката Мајо, потпирајќи се на истражувањето објавено од американскиот Национален институт за здравство, наведува популарни форми на вежбање според влијанието врз потрошувачката на калории пресметано за лице со 90 килограми.

Треба да се има на ум дека овие бројки се приближни. Исто така, само затоа што вежбата согорува калории побрзо, не значи дека е најдобрата опција. Најважната вежба е онаа во која уживате доволно за да истраете и да ја правите редовно.

Лесното пешачење согорува најмалку калории на час, само 255, додека лесното возење велосипед согорува 364 калории на час. Уште неколку калории се согоруваат со брзо одење, околу 391.

Лесната аеробика и кревањето тегови согоруваат 455 калории, додека лесното или умерено пливање согоруваат 528 калории на час, а пешачењето по ридовите има слична загуба на калории.

Интензивната аеробика спаѓа во групата вежби што согоруваат повеќе калории, околу 664, проследено со ролери – 683 калории, умерено трчање – 755, трчање по скалите – 819 и брзо пливање – 892 калории.

Од сите видови вежби, прескокнувањето на јаже согорува најмногу калории – дури 1.074 калории на час.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris