Колач со јаболко и цимет: Готов за миг, а комбинацијата на мирис и вкус е волшебна! (РЕЦЕПТ)

14 јануари, 2021
239355_shutterstock-1703169688_ls

Состојки:

200 гр брашно

2 лажички прашок за пециво

2 јајца

100 гр путер

50 гр кафеав шеќер 120 гр бел шеќер 120 мл млеко 1 лажичка мелен цимет 1 лажичка екстракт од ванила 1 поголемо јаболко

Подготовка: Подмачкајте тава за леб и посипете со брашно. Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови. Јаболкото измијте го, излупете го и исечкајте го на мали парчиња. Во мал сад измешајте кафеав шеќер со цимет. Во друг сад изматете го омекнатиот путер со бел шеќер, додајте едно по едно јајце и екстрактот од ванила, а потоа истурете го во млекото. Во смесата додадете брашно со прашок за пециво и добро измешајте со дрвена лажица. Истурете половина од тестото во калапот и додадете половина од јаболкото и мешавината на шеќер и цимет. Истурете го остатокот од тестото и повторете го процесот со јаболка и шеќер. Печете 40 до 50 минути, а потоа користете чепкалка за заби за да проверите дали тортата е печена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber