Конечно одговор! Месечината има врска со менструалниот циклус?

4 февруари, 2021
месеџ

Студијата се базира на податоци од 22 жени кои воделе евиденција за своите менструални циклуси до 32-та година од животот, а тим предводен од Шарлот Хелфрих-Форстер, зоолог и невробиолог, го испитал ефектот на должината на циклусот и важноста на три лунарни ритми . Се покажа дека всушност постои поврзаност помеѓу почетокот на менструалното крварење и фазата на Месечината, се наведува во извештајот објавен во Science Advances. Сепак, таквата синхронизација е во повеќето случаи релативно кратка и се јавува само под посебни услови.

Одлучувачки фактор е должината на циклусот, се наведува во публикацијата. Податоците покажуваат дека само кога менструалниот циклус бил подолг од 27 дена, тој може да остане синхронизиран со полна или нова месечина некое време. Ова се совпаѓа со резултатите од претходните студии. Исто така, тимот открил дека бременоста е поверојатно кога циклусот одговара на синодичен месец од околу 29,5 дена, односно време од полна до полна месечина.

Гравитацијата исто така има ефект, иако, според истражувачите, Месечината е најважниот фактор.

Покрај синодичката месечина, тимот ги разгледал и таканаречената тропска месечина (27,3 дена) и аномалната месечина (27,5 дена), кои се поврзани со наклонот и екстремните точки на орбитата на Месечината.

Врската помеѓу полната месечина и менструалниот циклус е особено честа во оние години кога Сонцето, Месечината и Земјата беа на приближно иста линија и кога Месечината беше најблиску до Земјата, забележа тимот на Хелфих-Форстер. Ова беше случај во 1961, 1979, 1997 и 2015 година.

Сепак, влијанието на Месечината врз менструалниот циклус е генерално прилично слабо. Поголемиот дел од времето, менструалниот период кај испитаните жени не започнувал со месечината, меѓу другото и затоа што времетраењето на периодот е обично пократко од 29,5 дена од синодичкиот месец. Покрај тоа, менструалниот циклус не само што станува пократок со возраста, туку и под влијание на вештачка светлина. Затоа истражувачите претпоставуваат дека циклусот некогаш бил поврзан со Месечината – но таа врска се изгубила поради современиот начин на живот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber