Конечно! Жените објаснија какви движења најмногу ги возудуваат во сексот

18 април, 2021
seks1

Научниците конечно решија да откријат што точно значи техниката во таа позната „големина или техника“. Се покажа дека многу специфични движења за време на пенетрација им одговараат на жените

Една студија објавена во научното списание „Plos One“ испитала повеќе од 3.000 жени ширум Светот за да открие што сакаат во кревет. Резултатите би можеле да предизвикаат револуција во диспропорцијата на оргазми меѓу мажи и жени.

Се покажа дека жените во секс најмногу уживаат во четирите специфични техники што ги именуваа како: риболов, лулка, плитко и спарување.

Дури 87,5% од жените рекле дека клучот за неверојатен секс е во „риболов“ – техника во која жената ротира врз маж и ја движи карлицата во движења нагоре и надолу.

Плитката техника се најде на второто место со 84% од жените кои велат дека не сакаат премногу длабока пенетрација.

Замавувањето е техника во која жената седи на маж и наместо да се движи во движења нагоре и надолу, таа се движи напред и назад. Оваа техника ја претпочитаат 76% од жените.

Спарувањето е техника при која играчки како што се вибратори се вклучени во секс со цел да се постигне дополнителна стимулација, а 70% од жените уживаат во тоа.

– Прашавме илјадници жени што прават во сексот за да доживеат поголемо задоволство и се покажа дека овие четири техники делуваат за повеќето. Се надеваме дека ова знаење ќе им помогне на жените подобро да препознаат и да им пренесат на своите партнери што навистина сакаат во кревет – изјави еден од авторите на студијата, др. Кристијана фон Хипел.

Студијата е спроведена од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Индијана и е првиот опис на овие техники во медицинската литература.

– За прв пат, имаме детални научни податоци кои можат да ни помогнат подобро да ги разбереме различните начини на кои жените доживуваат задоволство при пенетрација на вагината. Ова ни помага да создадеме вокабулар со кој ќе го опишеме задоволството на жените, што во моментов не постои – рече водачот на истражувањето, др. Девон Хенсел.

„Давање име на овие техники ќе им овозможи на жените да го изразат она што навистина го сакаат во сексот“, додаде фон Хипел.

Риболов

Едноставно кажано, „риболов“ значи подигнување, спуштање и ротирање на карлицата за време на сексот.

Оваа техника може да доведе до поинтензивни оргазми, а исто така им овозможува на мажите полесно да ја погодат Г-точката.

Бонусот на оваа техника е што на овој начин ќе ги зајакнете мускулите на дното на карлицата, а за време на оргазмот, наплив на крв продира во вашите мускули, кои затоа почнуваат да се собираат. Колку се посилни овие мускули, толку ќе бидат посилни контракциите, а во исто време и оргазмот.

Најудобен начин за изведување на оваа техника е жената да лежи на грб и да стави перница под колковите, а мажот ѝ се приближува пред неа. Кога продира, жената почнува да ротира и да се движи.

Лулање

Иако ова може да биде изненадување за повеќето, повеќето жени навистина не сакаат толку многу пенетрација. Ова е затоа што дури 75% од жените не можат да доживеат оргазам само од продорен секс.

Мажите, сепак, не се виновни за оваа заблуда, бидејќи порнографијата најмногу го потенцира овој вид секс.

Истражувањата покажаа дека тајната е во колковите и дека жените претпочитаат да се движат напред и назад додека се наоѓаат на мажот и да ги контролираат брзината и притисокот. Покрај тоа, жените велат дека на овој начин можат полесно да достигнат оргазам, бидејќи на овој начин клиторисот добива и поголема стимулација.

Спарување

Оваа техника всушност значи додавање стимулација на самата пенетрација со сексуална играчка или рака.

Веќе споменавме дека на жените им е потешко да доживеат оргазам само од пенетрација и одличен начин да постигнат оргазам порано е дополнителна стимулација на клиторисот.

Најдобрите пози за оваа техника се „лажирање“ и кучешка поза во која жената може да се стимулира додека маж продира од позади.

Плитко

Ова е можеби најголемото изненадување што го понуди ова истражување. Имено, се покажа дека жените не сакаат премногу длабока пенетрација и дека тоа дури може да ги попречи да достигнат кулминација.

Причините за ова можат да бидат болка или непријатност, особено ако партнерот е особено надарен.

Една од најдобрите пози за да се обиде плитка пенетрација е мажот да седи така што тој ќе се потпира скоро до лежечка положба, а жената да седи на него, така што таа да ја потпира грбот кон неговите гради. На овој начин, со свиткување на грбот, може да се контролира длабочината, аголот и брзината на продирање.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris