Крцкаво пилешко со млад лук и сос од лимон

31 март, 2021
unnamed (3)

Во нашиот видео рецепт, научете како да подготвите крцкаво пилешко со пролетен кромид и сос од лимон.

Потребни состојки (за 4 порции):

4 пилешки филеа,
скробно брашно, 100 гр
сок од лимон, 100 мл
кафеав шеќер, 40
шери, 30 мл
(сув) соја сос, 30 мл
пилешка супа, 200 мл
млад кромид, 1-2
сол

Чекор-по-чекор инструкции:

Направете маринада од кафеав шеќер, додадете го исцедениот сок од лимон, истурете го соја сос и измешајте ги состојките, а потоа додадете го сувиот шери.
Пилешкото филе исечете го на ленти. Ставете го исеченото пилешко во маринадата и оставете го да маринира 30 минути. Извадете го маринираното пилешко од маринадата на хартија за да го впиете вишокот маринада, а потоа превртете го во брашно и ставете го во длабоки маснотии. Извадете го прженото пилешко на хартија за да ги исцедите вишокот маснотии.
Додадете лажица брашно од скроб и малку супа од зеленчук на маринадата. Ставете ја добиената мешавина во тава 2 минути додека сосот не се згусне.
Ставете го прженото пилешко на чинии, прелијте го сосот и посипете го со свеж исечен кромид.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber