Купувал замоци и черепи, малтретирал жени, фрлал милиони долари: Скандалозниот живот на Николас Кејџ! (ФОТО)

11 јануари, 2021
238977_profimedia0028572962_ls

Николас Кејџ, чие вистинско име е Никола Копола, е роднина на славниот режисер Франсис Форд Копола

Американскиот актер Николас Кејџ (57) е едно од најимпресивните лица во Холивуд, a има освоено бројни филмски награди, вклучувајќи ги Оскар, Златен глобус и SAGA, но деталите за неговиот приватен живот и растењето не се баш познати.

Имено, Николас Кејџ, чие вистинско име е Никола Копола, е роднина на славниот режисер Франсис Форд Копола и актерката Талија Шире. Неговите браќа Марк и Кристофер исто така се занимаваат со забавна индустрија – едниот е радио водител во Њу Јорк, додека другиот е филмски режисер.

Кејџ неколку пати зборуваше за фактот дека сакаше да стане актер уште од мали нозе затоа што „сакаше да биде Џејмс Дин“.

– Кога го видов за прв пат на телевизија, знаев што сакам да направам. Ништо никогаш не ме воодушеви како неговата глума – рече Кејџ во едно интервју.

Кога имал 15 години, успеа да го убеди Копола да му даде шанса да се појави на големото платно. Иако Копола веќе работеше со Марлон Брандо, Ал Пачино и Роберт Де Ниро во тоа време и се двоумеше околу неговиот роднина, тој му даде шанса.

Никола веднаш го сменил презимето за да избегне непотизам поради неговиот вујко. Во раните 80-ти, тој доби неколку помали улоги, а се појави и во филмовите на Копола.

„Маѓепсана од Месечината“, „Заминување од Лас Вегас“, „Национално богатство“ и „Рок“ се само некои од неговите филмски успеси.

Патем, Кејџ е познат по својата опсесија со купување бизарни и екстравагантни работи.

Тој потроши многу пари на купување куќи низ целиот свет. Во еден момент, актерот поседувал дури 15 куќи, вклучително и замоци во Германија и Англија, но поради таа куповина, сега должи 6,3 милиони долари данок. Кејџ ги купи и пустинските острови на Бахамите, а е голем љубител на автомобилите, па во еден момент поседуваше дури девет автомобили Ролс Ројс и Ламборџини вреден 450 илјади долари.

Што е уште побизарно, актерот купил октопод вреден 150.000 американски долари за кој тврди дека му помогнал во глумата, череп на диносаурус стар 70 милиони години вреден 276 милиони долари, гробница во форма на пирамида висока 2,75 метри во која сака да биде закопан, а има и колекција на намалени пигмејски глави.

Да не ги заборавиме јахтите, моторите и приватниот авион што тој ги поседува.

Филмските хитови како „Националното богатство“ и „Духот возач“ му помогнаа да заработи 150 милиони долари, но поради неговата ексцентричност, таа бројка сега е „само“ 25 милиони долари.

Актерот се ожени со шминкерката Ерика Коике (37) во Лас Вегас во март 2019 година, а побара развод по само четири дена. Двојката се разведе два месеци подоцна.

Кејџ зад себе има уште еден краток брак со кантавторката Лиса Мари Присли (52), ќерка на Елвис Присли. Тие се венчаа во 2002 година и се разведоа два месеци подоцна. Кејџ исто така беше во брак со колегите Алис Ким (36) и Патриша Аркет (51).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber