Љубовна хемија: Кој е виновен што сте се заљубиле во погрешна личност и како да ја препознаете ЉУБОВНАТА МОЛЕКУЛА!?

16 јануари, 2021
Ljubavni-par-5-800x533

Кои хемикалии се одговорни за еуфорија, страст, нежност, па дури и верност?

Во љубовта, познати по својата енергија на „одење по облаци“ се однесуваат еуфорично. Тие се во состојба да водат љубов со часови, да разговараат, да одат и да го сакаат „целото битие“. Разумот, кога станува збор за љубовта, се споменува само како изгубен.

Сепак, постои научно објаснување за оваа еуфорија: таканаречената „љубовна молекула“ – фенилетиламин кај заљубените се формира природно во мозокот и го стимулира ослободувањето на допамин во центрите за задоволство предизвикувајќи чувство на возбуда и блаженство. Размислувајќи за некој близок, нивниот изглед, глас и допир ќе влијаат на лачењето на окситоцин, познат и како „хормон на нежност“, што прави да се чувствуваме помирни и почувствителни на чувствата на другите. Сепак, по период од 18 месеци до 4 години, нашето тело се навикнува на супстанциите што ги предизвикаа овие возбудувања и стапуваат на сила нови хемиски супстанции – ендорфините, кои природно се лачат во мозокот, предизвикуваат смиреност и спокојство и доведуваат до постабилни односи и посилно приврзување кон партнерите . Ова објаснува зошто некои луѓе не можат да останат во врска долго.

Оние кои копнеат по силни емоции и возбуда ја напуштаат врската веднаш штом нивото на супстанции кои поттикнуваат на заљубеност ќе почне да опаѓа. Окситоцинот го намалува стресот и социјалната вознемиреност, ја зголемува самодовербата, има антиинфламаторно дејство, а некои истражувања покажаа дека ја зголемува и дарежливоста. А, најчестата мисла е хемиски процес што се одвива во нашиот мозок, а кога станува збор за емоциите, хемиските процеси се уште помоќни и покомплексни. Значи, потрагата по вистинска љубов не е ништо друго освен потрага по вистинска хемија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber