ЛОНДОНСКИОТ МОСТ ПАДНА: Што ќе се случи кога ќе умре британската кралица Елизабета II

11 април, 2021
2191879_w-56005509_ls

Таа ги надживеа Тито, Черчил и десетина американски претседатели и ќе остане запаметена како еден од најдолговечните владетели во историјата. По смртта на нејзиниот сопруг, со кого беше во брак 73 години, многумина се прашуваат колку долго ќе живее Елизабета Втора и што ќе се случи по неа.

Од нејзиното крунисување на 6 февруари 1952 година, па сè до денес, по цели 68 години на тронот, сегашната англиска кралица Елизабета Втора ја надмина својата прабаба баба Викторија по должината на нејзиното владеење во Велика Британија. Покрај тоа, таа ги надживеа практично сите свои современици.

Кралицата го прослави својот 94-ти роденден во јуни, исто како што го направи Тито – еден приватно и еден јавно, за луѓето, и тоа беше повод да се продолжат сите тие шеги на сметка на нејзиниот син, принцот Чарлс, за големата веројатност дека тој нема да дочека да биде крал.

Токму кралицата Елизабета беше првиот британски монарх кој беше крунисан во 1953 година пред телевизиски камери; пред настанот беа продадени повеќе од половина милион телевизори во Велика Британија. Исто така, доживеа пораст на телевизијата во боја, мобилни телефони и Интернет. Кралицата Елизабета испрати е-пошта уште во 1976 година, а во март минатата година ја објави првата фотографија на својот Инстаграм профил.

Сепак, ништо не зборува подобро за нејзините години од фактот дека била сведок на промена на дури 13 американски претседатели на местото на суверен монарх.

По смртта на принцот Филип, со кого беше во брак 73 години, во британската јавност повторно се појавија „тајните“ планови на Бакингемската палата, владата и Би-Би-Си за деновите по смртта на кралицата.

Повеќето предвидуваат дека кралицата ќе умре по кратко боледување. Нејзиното семејство и лекарите ќе бидат покрај нејзиниот кревет. Главниот лекар на кралицата ќе биде надлежен за сè. Тој ќе се грижи за пациентката, ќе го контролира пристапот до нејзините простории и какви информации ќе бидат објавени во јавноста, а тие информации традиционално ќе бидат кратки и јасни.

Кога ќе умре, принцот Чарлс станува крал. Нејзините најблиски ќе и ги бакнат рацете и секретарот на кралицата ќе ја објави веста.

Потоа ќе биде контактиран премиерот. Последен пат британскиот монарх починал пред скоро 70 години, се користел кодот „Hyde Park Corner“. Овој пат, планот е да се користи фразата „London Bridge is down“.

Веста потоа ќе биде испратена до владите на 15 земји каде кралицата беше исто така шеф на државата и 36 други земји на Комонвелтот. Целта е лидерите прво да ги дознаат вестите, а дури потоа јавноста.

Медиумите и Би-Би-Си, кои со години имаат монопол во ваквите вести, ќе ги објават вестите по просек од неколку часа, така што кралското семејство и државата ќе имаат време да се подготват. Истовремено со објавата на веста, пред Бакингемската палата ќе се појави чувар во црно, а местото на палатата ќе се трансформира во тажна страница со текст на темна позадина.

Медиумите, барем британците, веќе имаат подготвени некролози кои брзо ќе бидат преработени и обновени, телевизиските и радиостаниците ќе преминат во режим на „жалење“, со сериозна музика, без смешни емисии. Знамињата ќе бидат спуштени на половина копје, а туристичките места ќе бидат затворени.

За тоа време, посебен совет ќе го објави наследникот на Елизабета Втора во палатата на Сент Џејмс.

Телото на Елизабета за тоа време треба да биде изложено во Бакингемската палата, каде јавноста ќе може да и оддаде почит, а периодот на жалост се очекува да трае најмалку 10 дена со цел јавноста да се прилагоди и да се подготви за промени во монархијата .

princ Filip, vojvoda od Edinburga, Elizabeta II, kraljica Elizabeta

Ако кралицата умре во странство, кралската авијација ќе полета од Норхолт, на западот од Лондон, со веќе подготвен ковчег. Ако умре на нејзиниот имот во Норфолк, ќе биде пренесена во Лондон со автомобил.

Најраскошните планови за саканата кралица останаа за Балморал, каде таа поминува три месеци секоја година. Таму ќе бидат применети шкотски ритуали – прво нејзиното тело ќе биде изложено во Единбург, каде што ќе го чуваат кралски стрелци.

Ковчегот потоа ќе се транспортира до катедралата Сент Гил, а остатоците ќе ги чува кралски воз долж ликвидантен и долг пат покрај брегот до Бакингемската палата, каде што ќе го чуваат гранати со пушки вперени кон земјата и ковчегот ќе биде изложен на олтарот.

Kraljica Elizabeta

Иако плановите за смртта на кралицата постојат од 60-тите години на минатиот век и детално се проучени, за деталите ќе одлучува принцот Чарлс и сите одлуки на крајот ќе ги донесе тој.

Парламентот ќе и оддаде почит на кралицата со двоминутно молчење, а потоа ќе се заколне на верност на новиот владетел.

На денот на погребот, ковчегот во кој ќе се чува во гробницата ќе биде исчистен и полиран, Биг Бен ќе заѕвони и животот ќе застане за еден ден. Кралицата ќе биде првиот британски монарх кој е погребан во опатијата на Вестминстер од 1760 година. Се очекува присуство на 2.000 гости и стотици медиуми. Архиепископот ќе го одржи говорот, водите ќе бидат отпуштени и нацијата ќе ја оплакува својата кралица. Ковчегот потоа ќе се пренесе со кочија до Виндзор, каде ќе го чекаат членовите на кралскиот двор и каде ќе биде погребан во приватност, а кралот Чарлс ќе истури грст црвена земја од сребрен сад.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris