Луѓето болни од Ковид 19 се соочуваат со поголем ризик од смрт дури и 6 месеци по инфекцијата

27 април, 2021
pogolem rizik od smrt

Најновата масовна студија покажа дека 19 инфицирани лица со јајца имаат 59% поголем ризик од смрт и 6 месеци по инфекцијата

Колку е потежок случајот на Ковид 19, толку се поголеми шансите за долгорочни проблеми.

Пациентите со Ковид 19, на долг рок, се соочуваат со многу здравствени закани – вклучувајќи поголема шанса за смрт и до 6 месеци откако ќе се заразат со вирусот, според масовната студија објавена во списанието „Природа“ Друга студија, објавена од Центрите за контрола и превенција на болести во САД во петокот, исто така, открила долгорочни симптоми кај пациенти со Ковид 19, кои првично имале лесни симптоми.

59% поголем ризик од смрт 6 месеци по инфекцијата
Истражувачите испитале повеќе од 87 000 пациенти со 19 лица и скоро 5 милиони пациенти кои контролирале во сојузната база на податоци. Откриле дека пациентите со ковиден 19 имале 59% поголем ризик од смрт до 6 месеци по инфекцијата, во споредба со неинфицираните лица. Овие откритија се претвораат во околу 8 дополнителни смртни случаи на 1.000 пациенти во текот на 6 месеци, бидејќи многу смртни случаи предизвикани од долгорочни 19 компликации не биле забележани како смртни случаи на 19 лица, соопшти истражувачкиот тим. Меѓу пациентите кои биле хоспитализирани и починале по повеќе од 30 дена, имало уште 29 смртни случаи на 1.000 пациенти во текот на 6 месеци.

Потежок случај на Ковид 19 – поголема шанса за долгорочни здравствени проблеми

Што се однесува до вкупниот број жртви на пандемија, овие бројки покажуваат дека смртните случаи што ги сметаме како резултат на непосредна вирусна инфекција се само врвот на ледениот брег, изјави д-р Зијад Ал-Али, постар автор на студијата и директор на Клиничката епидемиологија Центар при Служби за борци Св. Здравствениот систем Луис во Сент Луис, се вели во соопштението на Медицинското училиште на Универзитетот во Вашингтон во Сент Луис.

Универзитетот Џон Хопкинс наведува дека повеќе од 3 милиони луѓе ширум светот и околу 570 000 луѓе во САД починале од причини поврзани со вирусот корона. Според новата студија, пациентите со ковиден 19 на долг рок исто така имале многу поголема веројатност да се разболат, и не само кај болести поврзани со респираторниот систем. Пациентите имале голема стапка на мозочен удар и други болести на нервниот систем, ментални проблеми како што се депресија, почеток на дијабетес, срцеви заболувања и други коронарни проблеми, дијареја и дигестивни нарушувања, бубрежни заболувања, згрутчување на крвта, болки во зглобовите, опаѓање на косата и општ замор. И колку е потежок случајот на ковид 19, толку е поголема можноста за долгорочни здравствени проблеми, се вели во студијата.

Нови симптоми по 6 месеци

Истражувањата покажаа дека до 6 месеци по дијагностицирањето, ризикот од смрт, дури и по благ случај на ковидија 19, не е тривијален и се зголемува со сериозноста на болеста. Со оглед на тоа дека повеќе од 30 милиони Американци се заразени со овој вирус и со оглед на тоа што товарот на долгите колвиди 19 е значителен, долгорочните ефекти на оваа болест ќе одекнуваат за многу години, па дури и со децении – рече д-р Зијад Ал-Али. Во меѓувреме, ЦДЦ во петокот објави нова студија на луѓе кои имале полесни случаи на ковид 1, според која речиси две третини од нив се вратиле на лекар во рок од 6 месеци по почетните инфекции, со нови симптоми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris