Луѓето кои не пијат алкохол: „Ова се најлошите работи кои ни ги кажуваат“

9 февруари, 2021
590f254a2859c7a90cf4e58fb97b2520

Без разлика дали престанале да пијат алкохол или никогаш не пиеле, не е на вас да ја преиспитувате таа одлука, или уште полошо, да се воодушевите од тоа. Овие пет грешки најчесто се јавуваат од незнаење и непочитување на границите

Еве што не треба да се прави и како изгледа позитивен пристап кон луѓето кои рекле не на алкохолот:

1. „Зошто не пиеш?“

Ако некој ви каже да не пие, не барајте причина за тоа. Исто така, воздржете се од вербализирање на вашите претпоставки за тоа што е причината за оваа одлука. Никој не сака да се чувствува непријатно, а ваквите прашања ќе поттикнат слабо внимание и чувство на непријатност. Разберете го нивниот одговор како комплетен и не прашувајте за нивните причини.

2. „Ниту една нема да пиеш?

Повторно, не знаете нечиј однос и минато со алкохол.

„Без разлика дали станува збор за воздржаност или умерен пристап, едно лице сака да го намали негативното влијание на алкохолот врз себе, што значи дека штетата била предизвикана во одреден момент“, објасни Розен.

3. „Мислам дека тогаш не можеме да се дружиме“

„Некој кој се откажал од алкохол и е во фаза на отрезнување, многу веројатно се плаши од своето друштво и излегување надвор, бидејќи тоа се ситуации кога алкохолот е дел од забавата“, рече Рејчел Шварц.

Тој објаснува дека луѓето кои се во процес не сакаат да се чувствуваат како да се исклучени или напуштени.

Наместо да погодите што сака некој што решил да се ослободи од алкохолот од животот, прашајте го. Зборувајте со него за тоа што и какви социјални ситуации му одговараат и што можете да направите за да му биде пријатно во ваше друштво, додава тој.

Шварц сугерира дека сепак треба да се третираат нормално, да се поканат да се дружат и да излегуваат, но да знаат низ што поминуваат треба да ги предупредат на ситуации каде што ќе има алкохол, со цел да се подготват и проценат сами дали оваа средина е за нив.

4. „Колку ни беше добро кога бевме пијани“

Луѓето кои се откажале од алкохол често се грижат за тоа како ќе ги доживеат нивните пријатели сега и како ќе изгледаат тие пријателства. Општо, ова може да создаде вознемиреност при поврзување со други луѓе без тој социјален „лубрикант“.

Изјавата дека трезниот „веќе не е толку забавен“ ги потврдува и ги влошува овие стравови, истовремено поткопувајќи ги тешките избори што ги направил.

5. „Ох, супер! Пробав и јас еднап сув јануари“

Културата на правилна исхрана го популаризираше животот без алкохол, кој стана социјално поприфатлив од порано. Но, од друга страна, трезвеноста како тренд, без да се признае енергијата и напорот што човекот вложува во тоа, може да звучи бесмислено и безвредно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris