КИФЛИЧКИ СО СИРЕЊЕ! Оброк кој ќе ве воодушеви!

22 декември, 2021
Kiflice-1

Ви претставуваме рецепт за најмеките кифли што некогаш ќе ги направите.

Идеални се за појадок, но и за вечера или закуски. Подготовката е брза.

Состојки:

  1. 2 еднакви лажички сув квасец
  2. 250 мл млеко
  3. 2 лажички шеќер
  4. 700 гр брашно
  5. 1 лажичка сол
  6. 120 мл масло
  7. 3 јајца
  8. 200 гр сирење
  9. сусам
  10. јајце за обложување

Подготовка:

Ставете го квасецот и шеќерот во топло млеко, а потоа додадете го брашното и другите состојки. Месете го тестото и оставете го добро да кисне.
Кога убаво ќе нарасне, расукајте го со сукало за да стане многу тенко.
Се сече на ремени ширина од 2 до 3 см а потоа на подолги 10 см за да добиете правоаголници. Исечете ги добиените правоаголници на две или три места, и над нив ставете сирење. Завиткајте ги кифличките и ставете ги во плех за печење, па премачкајте ги со јајце и посипете ги со сусам.
Печете ги кифлите на 200 степени додека не поруменат.
Пријатно!

За полесна подготовка, погледнете го видеото:

https://youtu.be/yE2yHvZwqJ4
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber