Мени за исхрана без јаглени хидрати! Оваа диета прави чуда!

20 јануари, 2021
диета

Диета без јаглени хидрати е вид на диета со која се избегнуваат разни форми на шеќер. Но, постојат многу диети кои се базираат на овој принцип. Некои од нив се диета со LCHF, кето диета и слично. Западната диета главно се заснова на јаглехидрати, што се покажа како причина или понатамошно влошување на разни болести.

Диета без јаглени хидрати што да јадете?

Ова е најчестата дилема кога размислуваме да ги елиминираме шеќерите од исхраната, првото нешто што се прашуваме е што ќе јадеме тогаш. Диетата на која сме навикнати е богата со јаглени хидрати, што создаде предрасуда дека не можеме да бидеме сити без нив. На пример, многумина не можат да замислат оброк без леб, иако е докажано дека белиот леб нема хранлива вредност. Навикнати сме да јадеме компири или ориз, тестенини… какви било јаглени хидрати со месо за да не држат сити што е можно подолго. Ова верување е вкоренето во нашата клима, дека е невозможно да се јаде без јаглехидрати. А реалноста е обратна. Потребно ви е само малку образование и трпеливост сè додека не се навикнете на оваа нова диета.

Dijeta bez ugljenih hidrata

Дозволени намирници

Меѓу намирниците препорачани за употреба преовладуваат оние со висока содржина белковини.

* Мисиркино, пилешко, говедско и телешко месо, црн дроб, срце, морски плодови и риба. Овие намирници можете да ги употребувате без ограничување.

* Сирење, урда, кисело млеко, кефир, природен јогурт без додатоци.

Јајца можете да вклучите во исхраната неколкупати неделно.

* Какви било печурки – немојте да ги пржите, туку динстајте ги или додавајте ги во други јадења.

Зеленчук: листен зелен зеленчук, краставици, бела зелка, карфиол, брокули, ротквички, целер.

* Овошје: јаболка, калинки, портокали, грејпфрут и лимони можете да јадете без ограничување. Праски, сливи, урми – со нив понекогаш збогатете ја својата исхрана.

Семки и коскесто овошје: лешник, оревови јатки, семки од тиква и од сончоглед, сусам. Овие намирници се одличен извор на корисни масти.

Напивки: црн и зелен чај, одвар од суво овошје, бобинки и мирисни листови, компот, домашен овошен сок. Сето тоа пијте го без додаток од мед или шеќер.

Dijeta bez ugljenih hidrata

* Во текот на денот задолжително испијте минимум литар и половина чиста негазирана вода.

* Овесна каша, мешунки, хелда – неколкупати неделно во минимално количество.

Забранети производи

За да биде диетата била максимално ефикасна, треба да ги исклучите од исхраната следните производи:

* сите видови слатки: бонбони, кекси, колачи, мед, џем, сладолед, торти, бонжита;

* слатките видови овошје: банани, грозје, смокви;

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber