МИСТЕРИОЗЕН ХИЛАНДАРСКИ СЛАДОК ЛЕБ: Се прави на многу чуден начин, но секој залак е БОЖЈИ ДАР!

31 март, 2021
15720_slatki-hleb_ls

Состојки: (за 12 лица)

250 гр пченично остро брашно
250 мл масло
3 јајца
3 рендани јаболка
1/2 прашок за пециво
1/2 лажичка сода бикарбона
1/2 вреќа цимет во прав
50 гр мелено чоколадо
2 лажици сецкани ореви
30 гр суво грозје

Подготовка:

 1. Лебот кружи, ќе ви дојде во раце кога може да ви донесе промени во животот. Задачата на секој што ќе го проба е да продолжи да се грижи за тоа. Тие се грижат за лебот цела недела. Тој е мистериозен и упорен. Ние ви ја пренесуваме тајната на чување како што вели верувањето.

„Лебот ќе донесе среќа на целото семејство.

Тој ќе исполни голема желба.

Никогаш не го барај, лебот ќе ти дојде

Овој леб можете да го јадете во кое било време од животот, а се прави само еднаш “, се вели во оваа традиција.

 • Во понеделник додадете 250 гр шеќер
 • Во вторник додадете 250 мл млеко
 • Во среда, 250 гр брашно – не мешајте
 • Измешајте го тестото 3 пати во четврток
 • Во петок, додадете 250 гр шеќер, 250 гр брашно, 250 мл млеко и промешајте
 • Во сабота измешајте го тестото и поделете го на 4 дела

Тестото чувајте го во пластичен сад во фрижидер.

 1. Во недела, додадете на вашиот дел:

250 гр брашно
250 мл масло
3 јајца
3 рендани јаболка
1/2 прашок за пециво
1/2 лажичка сода бикарбона
1/2 вреќа цимет
50 гр мелено чоколадо
2 лажици сецкани ореви
30 гр суво грозје
1 ванилин шеќер

 1. Добро измешајте ги сите состојки. Печете го лебот на 200 C додека не порумени.
  Во недела или понеделник, споделете го тестото со пријателите кои ви посакуваат среќа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber