Момче пливаше еден месец без ниту еден ден слободен за да открие што ќе му се случи- Еве ги резултатите

5 јануари, 2021
c72676d2-2726-46b3-b181-383a67da8753

Пливачите се познати по своето силно и мускулесто тело. Затоа Фарес Ксебати реши да се предизвика себеси и да исплива над 100.000 метри за еден месец.

Тој реши да плива 3.350 метри секој ден за да ја постигне својата цел.

“Јас обично пливам три или четири пати неделно, ова беше целосно ново искуство и вистински предизвик за моето тело. Дури и на колеџ не пливав сите седум дена во неделата, туку шест, за да можам да имам еден слободен ден”, рече Ксебати.

Иако беше тешко, тој успеа. Понекогаш одеше на базен и двапати на ден да плива како што беше планирано.

“Во текот на овие 30 дена, мојот белодробен капацитет значително се подобри, просечниот ритам на срцето во мирување се намали и почнав да пливам побрзо и трошам помалку енергија. Развив посилен аеробен капацитет”, објасни тој, додавајќи дека смета дека “чувството на поврзаност со вода е најважно“.

Неговата идеја имаше и хуманитарна цел. Имено, тој го помина во ноември, месец познат како Movember, и собра повеќе од илјада долари за да ја подигне свеста за здравствените проблеми на мажите, како што се рак на простата, рак на тестиси и самоубиство.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber