На диета сте, а килограмите се се уште тука

14 јануари, 2021
Capture

Новата година помина и пловиме во 2021 година, очекувајќи дека оваа година ќе решиме сè што не сторивме, а во исто време ќе се преиспитаме каде грешевме.

Ние преземаме смешни активности со екстремни барања, игнорирајќи ги сите причини зошто тие цели не работеле порано – од недостаток на време до наши ограничувања, кои едноставно не се изводливи. Главното ветување што го даваме скоро секогаш не успева

Една студија со над 2.000 испитаници детално испитува зошто одлуките за новогодишна диета толку често се уништуваат. Откриено е дека нереалните цели, губењето на мотивацијата и чувството на замор се наоѓаат на врвот на листата поради што луѓето се откажуваат од диетите. Другите споменати причини вклучуваат притисок од пријатели и партнери да престанат да држат диети, а има и ефект врз сексуалниот живот (премногу сме уморни поради недостаток на храна).

Истражувањата дури го достигнаа точниот датум кога повеќето луѓе ќе се откажат од својата новогодишна диета, што е на 12 јануари. Повеќе од 18% од испитаниците изјавиле дека планираат диета во јануари поради прејадување за време на Божиќ, 19% рекле дека сакаат да ги изгубат килограмите што ги стекнале за време на пандемијата и да седат дома, додека 10% изјавиле дека диетата секогаш ја одржуваат во јануари. На прашањето што влијаело да се свртат на диета, здравјето е главниот одговор (33%), проследено со чувството предизвикано од гледање во огледало (31%) и неможноста да се облечат во стара облека (27%). Реалноста е, се разбира, таква дека проблемот е во исхраната, а не во личноста. Навистина не е знак на личен неуспех дека диетата не работела, но можеби ограничувањата не се разумни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber