На некои луѓе им е судено да изневеруваат, а еве од што зависи тоа

17 септември, 2021
Seks-par-5-1536x1024

Во игра се неколку фактори

Според статистичките податоци, половина од браковите завршуваат со развод.

Исто така, покажува дека повеќе од 50 проценти од мажите и жените имаат вонбрачни односи.

И според нив, 20 проценти од брачните партнери имаат секс помалку од шест пати годишно.

Зоолози и антрополози веќе една деценија тврдат дека помалку од три проценти од цицачите се природно моногамни и дека моногамијата не е наменета ниту за животните, ниту за луѓето во природата.

Луѓето генерално се стремат кон моногамија затоа што генетски веруваат дека интимноста е попријатна и дека е полесно да се постигне.

Физиолошките фактори исто така играат улога.

На луѓето со повисоки нивоа на тестостерон можеби им е потешко да останат моногамни. Современата технологија, како што се Интернетот и мобилните телефони, го сменија лицето на моногамијата во последниве години, бидејќи им дадоа на луѓето полесна можност за изневерување.

Сексуалниот инстинкт може да се претвори во сопствена предност во моногамна врска, а не против себе, тврдат експертите. Вродените машки и женски црти можат да ја направат моногамијата во врската неодолива за обајцата, бидејќи тие ја зголемуваат сексуалната желба, а истовремено го привлекуваат и спротивниот пол.

Жените имаат вродена женственост, што ги прави отворени, ранливи и чувствителни на мажите. И двајцата имаат корист од ова затоа што овозможува подлабоко ниво на сексуално исполнување бидејќи на жените им е полесно откако ќе се отворат и веруваат, а мажот може да ѝ обезбеди заштита и прибежиште.

Во спротивниот случај, ако мажот е нежен, партнерот се чувствува безбедно и сакан со него и се создава врска на доверба. Ако овие улоги се променат, а страста кон личноста на партнерот опстојува, да се остане верен не е толку невозможно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris