Најбизарните теории на заговор на стариот Холивуд: Убиства, самоубиства и неразјаснети мистерии!

14 јануари, 2021
hoki

Иако поминаа децении од овие настани, за нив се зборува како да се случиле вчера. Еве некои од најбизарните теории на заговор поврзани со стариот Холивуд:

Смртта на Елвис Присли

Контроверзноста околу смртта на кралот не престанува со децении, а теоретичарите на заговор во оваа приказна пронајдоа вистинска плодна долина за развој на најзамислените теории.

Дали навистина кралот остави причина за тоа? И ако е така – дали беше намерно или случајно?

Ноќта кога Елвис почина, беше извршена обдукција. Медицински патолог ја наведува првичната причина за смртта како „срцева аритмија“, што едноставно значи дека срцето престанува да чука. Секако, тоа беше вистина, но тој не ја спомна можноста за лекови кои предизвикуваат срцева аритмија.

Во меѓувреме, патолозите од Баптистичката меморијална болница (каде е извршена обдукцијата) сугерираат дека лековите играле значајна улога во смртта на Елвис. Контрадикторните извештаи доведоа до некои луѓе да веруваат дека има прикривање.

На споменикот на Елвис е врежано „Елвис Арон Присли“. Проблемот е што средното име на Елвис е традиционално напишано со само еден А. Ова ги натера некои обожаватели да веруваат дека станува збор за намерно погрешно напишан правопис, што укажува на тоа дека кралот е сè уште жив.

Со текот на годините, голем број луѓе тврдеа дека го виделе Елвис Присли лично и на фотографии. Една широко распространета фотографија наводно го покажува Елвис зад вратата на екранот во Грејсленд по неговата смрт. Во текот на осумдесеттите и деведесеттите години на минатиот век, имаше експанзија на гледање на Елвис на различни места.

Elvis Prisli

Убиството на Црна Далија

Црна Далија е во центарот на едно од најголемите озлогласени убиства во Холивуд. Дваесет и двегодишната актерка во подем Елизабет Шорт беше пронајдена мртва на 15 јануари 1947 година. Нејзиното тело беше осакатено и исечено на половина, поради што полицијата се сомнева во локални студенти по медицина.

Сепак, убиецот ја следел работата на полицијата и им испраќал предмети што и припаѓале на актерката, вклучувајќи го и нејзиното крштевање. И покрај ова, случајот остана нерешен.

Самоубиство на Мерилин Монро

Познатата актерка Мерилин Монро е пронајдена мртва во нејзиниот дом во Брентвуд. На 5 август 1962 година, додека нејзината смрт се сметаше за самоубиство, се појавија голем број теории за тоа. Некои ги обвинија мафијашите, некои американската новинска агенција, дури и семејството Кенеди.

Merlin Monro

Трагичната смрт на Вирџинија Рејп

Рејп имала само 26 години кога починала од воспаление на мочниот меур во 1921 година. Смртта на младата актерка доведе до голем скандал и долго судење во Холивуд. Имено, четири дена пред нејзината смрт, Рејп присуствуваше на забава во станот на Роска Ербакла, која во тоа време беше sвезда на немите филмови.

Мод Делмонт рече дека Рејп била сексуално малтретирана од Ербакл на една забава, и починала како резултат на преживување од стресот на нападот. На Роско му се судеше за убиство, и иако беше прогласен за невин, неговата кариера никогаш не се опорави по таков скандал.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber