Најдобрата диета во 2021 година според ефикасноста!

4 февруари, 2021
диет

Секоја година, додека милиони луѓе ширум светот носат нови одлуки да се хранат поздраво и да држат диета, US News & World Report објавува соодветно темпирано рангирање на најдобрите диети.

Експерти за дебелина, исхрана, дијабетес, срцеви заболувања и психологија на храна ригорозно ја проценува секоја од 39 диети според седум критериуми: веројатност за значително губење на тежината во првите 12 месеци, веројатност за значително губење на тежината во текот на две или повеќе години, ефикасност за спречување на дијабетес (или како диета за одржување), ефикасност за спречување на срцеви заболувања (или за намалување на ризикот за срцеви пациенти), леснотија на одржување на диета, интегритет на исхраната и здравствени ризици (како неухранетост, брзо губење на тежината или недостаток на специфични хранливи материи).


На рангирањето во 2021 година, како и во многу претходни години, многу од најпопуларните диети поминаа прилично лошо. Диетата Кето е на претпоследното место, а Целата30 е веднаш над неа. Аткинс беше рангиран на едно место погоре, па дури и диетата Палео не беше далеку над Аткинс. Веганизмот се израмни на 17-то место, додека вегетаријанството се најде на деветтото место.

  1. Медитеријанска диета

На врвот на листата е медитеранската диета, која минатата година се здоби со одредена популарност поради леснотијата на одржување и одличниот баланс на исхраната. Акцентот во оваа диета е ставен на овошјето, зеленчукот, цели зрна, маслиновото масло, гравот, оревите, мешунките, рибата и другите морски плодови. Можете да јадете јајца, сирење и јогурт во умерени количини. Црвеното месо и шеќерот нека бидат како третира.

  1. Диета Даш (2 место)
    Целосното име на диетата ДАШ е „диетални пристапи за запирање на хипертензија“, што во превод значи диетални пристапи за запирање на хипертензијата. Во оваа диета треба да јадете многу овошје, зеленчук, протеини со малку маснотии, цели зрна и млечни производи со малку маснотии и да избегнувате заситени масти и шеќер.
  2. ФЛЕКСИТАРИЈАН (2-то место, изедначено)

Иако е трета по ред, диетата Флекситаристи го дели второто место со диетата ДАШ. Овој тип на диета значи јадење вегани поголемиот дел од времето. Заменете го месото со грав, грашок или јајца и јадете многу овошје, зеленчук и цели зрна. Доколку оваа диета е прифатлива за вас, ве советуваме да барате повеќе детали, бидејќи постои комплетен план за оброк што вклучува појадок, ручек, вечера и две закуски кои сметаат на вкупно 1500 калории на ден. Но, дозволено е повремено да се замени со флексибилни оброци.

  1. Внимавај диета (4то место)
    Всушност, првата платена програма на списокот, WW(Внимавај диета) користи систем за бодување за да ги насочи корисниците кои се на диета кон храна со помалку шеќер, заситени масти и вкупни калории, додека истовремено внесува малку повеќе протеини. Постојат различни платени планови од WW, а најниската цена е околу 20 долари месечно.
  2. МАЈО ДИЕТА (5-то место)

На петтото место на списокот е клиниката Мајо. Оваа диета се одвива во две фази – првата фаза („Изгуби го!“) вклучува додавање на здрав појадок (овошје, зеленчук, цели зрна, здрави масти) плус 30 минути вежбање на ден. Не треба да јадете додека гледате телевизија или да јадете шеќер освен оној што природно го има во овошјето. Месото е дозволено само во ограничени количини, како и храна од полномасно млеко. Втората фаза (‘Живеј!’) Во основа е првата фаза, но со поголема флексибилност. Вие реално нема да го намалите шеќерот засекогаш, а диетата на Клиниката Мајо го признава тоа. Значи, долгорочниот план вклучува јадење многу житарки, овошје, зеленчук и здрави масти, како и помалку заситени масти и шеќери.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber